Facebook sayfamızda fotoğraflarını an be an paylaştığım Gyeoungju gezimizin notlarını yazma vakti geldi.

Başkent Seul’den okul arkadaşlarımla çıktığım bu gezi 3 gün sürdü. Başlangıçta yağmurlu olmasına rağmen devamında güzel bir hava ile eğlenceli bir gezi olmuş oldu. Hatta şöyle ki Gyeongju, Güney Kore’de Jeonju’dan sonra en çok sevdiğim ikinci yer oldu.

DSC_0064Gyeongju Güney Kore’nin tarihi başkentlerinden birisidir.Döneminde dünyanın en önemli merkezlerinden birisiymiş. 10410950_799506040111541_7051934913367526865_nŞöyleki M.S. 500-600 yıllarında dünyanın en büyük nüfuslu şehirlerinden birisiymiş. Lakin daha sonra Kore’de başka hanedanlıklar kurulup yeni başkentler ortaya çıkınca buradaki nüfus ne nüfuz azalmış oluyor. (Merak edenler Kore’nin Silla Hanedanlığı tarihine bakabilir.) Kore’de Budizm etkisinin çok hissedildiği yerlerden birisidir. Bir çok Budist tapınağı ve eserinin olduğu bölge olmakla ünlüdür. Tarihi güzelliklerinin yanında doğal güzellikleriyle de ünlüdür.

Gyeongju bugünlerde özellikle Türkiye ile ortak gerçekleştirdiği Expo dolayısıyla ülkemizde ismi anılan bir yer. 2013 yılında Istanbul’da gerçekleştirilen Gyeongju Expo’sunun öteki ayağı bu sene Gyengju’da gerçekleştiriliyor (“Istanbul in Gyeongju” Eylül 2014). Bu etkinlik sebebiyle bugünlerde Gyeongju sokakları Türkiye bayraklarıyla donatılmış.

Nasıl Gidilir: 

Gyeongju’da havaalanı bulunmuyor. Havayolu ile en yakın Ulsan ve Busan şehirlerine gidilebilinir. Buralardan Gyeongju otobüs ile 1’er saat sürüyor.

Gyeongju’ya gitmek için kullanılabilecek diğer iki yol ise karayolu ve demiryoludur. Özellikle bu şehre bir çok otobüs seferi yapılmaktadır. Seul şehrinden her 20 dakikada bir bu şehre otobüs kalkmaktadır. Bu otobüslerin Gyeongju’ya ulaşması sadece 3.5 saat sürüyor. Ayrıca her gün Seul’den Gyeongju’ya tren gitmektedir. Ancak tren bileti önceden alınması gerektiği için ben otobüsü tercih etmenizi tavsiye ederim.

Gezilecek Yerle & Yapılcaklar:

Gyeongju’da gezilecek-görülecek-yapılacak bir çok şey var. Bu yüzden burayı gezmeye en az 2-3 gün ayırmak lazımdır. Benim de yaptığım gibi kısa süreli bir gezi de temel olarak şu yerleri görebilirsiniz:

1. Yangdong Köyü

DSC_0022Dünya Unesco Kültür Mirası Listesinde yer alan bir köydür. Geleneksel iki türlü hanok evlerinden oluşuyor. Buradaki bazı evler turistlere yönelik çay ve yemek servisi de yapmaktadır. İsterseniz deneyebilirsiniz.

2.Anapji Pond

Gece görmenizi tavsiye ettiğim bir yer burası. Güzel bir ışıklandırma ile daha etkileyici bir yer haline geliyor. Anapji Pond içerisinde bahçe havuz gibi şeylerin olduğu, 14. yüzyılda hazırlanmış, kraliyet ailesi için bir dinlence yeridir.

DSC_0112Buraya giriş ücreti; 2 Dolar civarındadır.

3.Seokguram

Tam ismi Seokguram Grotto olan bu Budist tapınağı da Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde yer almaktadır. Buradaki tapınağın mimarisinde kubbe formu özellikle ilgimi çekti. Genellikle geleneksel Kore mimarisinde kubbe kemer gibi formlar yoktur. Halbuki 10. yüzyılda inşa edilmiş bu tapınakta bu form başarılı bir şekilde uygulanmış.

DSC_0167

Tapınağın içerisinde fotoğraf çekmek yasak olduğu için içerdeki devasa Buda’nın bir resmini hazırlayıp dışarıya koymuşlar. Bu resim (veya fotoğraf) da bir hayli ilgi çekici.

DSC_0163Bu tapınağa giriş ücreti  4 000 Won yani yaklaşık 4 Dolardır.

4.Bulguksa Tapınağı

DSC_0208

Seokguram ile aynı dönemde yapılmış bir diğer tapınaktır. Ve aynı şekilde yer olarak da birbirlerine yakındırlar. Lakin Bulguksa daha geniş bir alanda içerisinde çok daha farklı alanların olduğu bir komplekstir.

Giriş Ücreti: 4,000 Won (Yaklaşık 4 Dolar)

5.Gyeongju Tümülüsleri

DSC_0263

Güneşli bir havada Windows’un yeşillikli duvar kağıtlarını andıran bir alan. İçerisinde bir çok tümülüs bulunuyor. Bu arada tümülüsten bahsetmeli;

Rivayet şöyledir ki; eski Kore’de bir kral veya üst sınıftan birisi öldüğünde değerli eşyaları ve eşi ile beraber -eğer eşi ölmemişe öldürülerek- gömülürmüş… Daha sonra üstü büyük bir toprak yığını ile kapatılan bu bu mezarlara tümülüs deniliyor…

Gyeongju‘da onlarca tümülüs kalıntısı var. 20 yıl önce bu tümülüslerin etrafı yerleşim yerleri ile dolu iken bugün tamamen yapılaşmadan arındırılıp turizme sunulmuş. Ancak tümülüslerden sadece birkaçının içerisine girilebiliniyor..

6.Cheomseongdae Astronomi Kulesi

Tümülüslerin olduğu alanın içerisinde bir de astronomi kulesi var.  Silla hanedanlığı zamanından kalma bir kuledir bu (632-647). Galiba o tarihte tüm dünyada astronomiye bir ilgi varmış.

DSC_0314Bu arada bazen turistik pozlar vermeye karar verdim.

7.Ve Diğerleri

Yeterli süreye sahip olmanız durumunda görebileceğiniz öteki yerler; Bunhwangsa Tapınak Kompleksi, Bomun Gölü, Gyeongju El Sanatları Köyü….

Gyeoungju’da denenecek farklı bir yiyecek ise meşhur Gyeongju Ekmeğidir.

DSC_0069Ve Gyeongju gezim sona eriyor ve yaşadığım şehir Seul’e geri dönüyorum…

Kore maceramı takip etmeye devam etmek için sağ taraftaki mail takip sistemine dahil olabilirsiniz.


 

Diğer Güney Kore gezi notlarım için:

Güney Kore Gezi Rehberim

 


Omer Dogan

Seyahatya.com sitesi yazarı. Şu an Güney Kore'de yaşıyor.

6 yorum

mehmet · 1 Şubat 2017 14:46 tarihinde

Merhaba Güney Kore ‘ye gelmek için sence en uygun yol nasıl olur senin blogunda 3-4 kişi toplanıp gelmek mi yoksa tur ile gelmek mi diyeceğim ama sadece kore turu yok hep japonya ile birlikte ya da senin bildiğin, önereceğin herhangi bir tur var mı ?

nur · 26 Haziran 2015 00:41 tarihinde

resimler harika

  Omer Dogan · 26 Haziran 2015 19:28 tarihinde

  Teşekkürler. Gyeongju gerçekte çektiğim bu fotoğraflardan daha güzel. Bir gün giderseniz mutlaka bana hak vereceksiniz.

   NUR · 22 Kasım 2015 20:58 tarihinde

   para bırıktırıp en kısa zaman da gitmek istiyorum. bnm dilim sağlam değil rehberle gezmek ıstesem ücretler ne kadar oluyor

    Omer Dogan · 23 Kasım 2015 05:03 tarihinde

    Eğer birkaç kişiyle beraber gelirseniz size rehberlik ve tur programı yapabilirim. Konaklama ve yolculuk masrafları bir hayli düşmüş olur…

Cevapla