Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 2.576 aboneye katılın

Kore’nin En Ünlü Yemeği Bibimbap (비빔밥)


Kore’de en çok yediğim, daha doğrusu yemek zorunda kaldığım yemekten bahsedeceğim bugün. Ve Kore’nin dünya çağında en ünlü yemeğidir; ‘bibimbap’. Korecesi 비빔밥 şeklinde yazılıyor. ‘Pap’ (밥); pirinç (pişmiş) demek, ‘bibim‘ (비빔) ise;karıştırılmış demek. Böylece bibimbap; karıştırılmış pirinç demektir. İsmini açıkladım, çünkü yemeğin teması karıştırmaktan geliyor zaten. Karıştırarak yemelisiniz, aksi halde olmaz işte…dsc_0434

Bir vejeteryan yemektir.

Yeşillikler alta dizilir. Sonra üzerine pilav eklenir. Daha sonra soslar eşiliğinde bunları karıştırırsınız. Sosları karıştırırken aman dikkatli olun, çünkü sosları genellikle aşırı derecede acılıdır. Sonucu tehlikeli olabilir. Benim aşağıda yaptığım gibi karıştırdıktan sonra, çeşit çeşit kimçiler eşliğinde yersiniz. (Kimçi’yi anlatacağım ileride. Şimdilik bizim turşuya benzer bir şey olduğunu bilin yeterlidir. Ama onlarca çeşidi var…)

Vejeteryan bir yemek olduğu için helal-haram sıkıntısı da yaşamayacağınız ideal bir yemektir. Malum Kore’de et konusu biraz sıkıntılı. Ne etiyle karşılaşacağımızı bilemediğimiz için  vejeteryan ayağına yatmak daha uygun oluyor.

Bazı restoranlarda bibimpap’la beraber et içerikli bir şeyler de getirirler, eğer Kore’de etten uzak durmak istiyorsanız, bunu belirtirsiniz.

By the way, bu sofranın kurulduğu yeri de açıklayayım: geleneksel Kore yemeklerinin yapıldığı; The Korea House…

(Benimle kalın Kore^yi gezmeye devam edelim)


Öteki Güney Kore gezi notları:

Güney Kore Gezi Rehberi

1 Comment
  • adam
    Posted at 15:13h, 12 Mart Cevapla

    bune laa

Cevapla

%d blogcu bunu beğendi: