Soradofarm, tren istasyonlarının çatısını urban tarımı için kullanmayı temel alan bir fikir. Böylelikle düzenli olarak aynı tren hattını kullanan (aslında otobüs veya metrobüs de olabilir) yolcuların ulaşım aracını bekleme sürelerini bu bahçede uğraşarak geçirmesini sağlar. Bu ilk olarak Japonya‘da başlayan bir akım.

Yaşadığım Seul şehrinde de tam olarak soradofarm olmasa da aynı fikri yaşatan bir metro istasyonu var; Sindap İstasyonu.

Optimized-DSC_0274

Geçen hafta okulda bir sunumda Japonya’daki soradofarm örneklerinden bahsettiğim zaman bir arkadaşım da bu istasyonu görmemi söylemişti. Ben de bu hafta hem Sindap İstasyonu’nu hem de onun çevresindeki şehir dokusunu görmeye gittim.DSC_0214
Seul metrosunun 2 nolu hattı, bir daire şeklinde, öteki hatları birbirine bağlayan bir hattır. Ancak bu hattan 1 nolu hatta bağlantı kuran ekstra bir hat vardır ki pek çok Seul’lü tarafından dahi bilinmiyor. Şehrin ortasında olmasına rağmen pek kullanılmayan bir hattır.

Sindap istasyonu da bu eklenti hat üzerinde. Ve hattın yeryüzüne çıktığı bir noktadadır.

Sindap istasyonunda tek bir çıkış kapısı vardır. Ve bu çıkış kapısı da Seul’deki öteki metro çıkışlarından farklı olarak normal bir bina çıkışını andrıyor. Bazı batı ülkelerindeki metro çıkışları gibi.

İstasyonun içinde olduğu gibi dışında da yeşil dostu bir şehir dokusu göze çarpıyor.

DSC_0215

bu parkın bir tarafında apartman blokları ile yoğun bir yerleşim yeri başlarken öteki tarafında Seul’ün meşhur Çongeçan kanalı ve etrafında yeşil aktivite alanları var. Burada da Çongeçan kanalı ile karşılaşacağımı tahmin etmemiştim. Böylece tam bir yeşil temalı bir istasyon çıkışı tecrübesi olmuş oldu.

DSC_0221

Kanal boyunca bisiklet turu yapan insanları görünce ne zamandır planladığım Çongeçan kanalı etrafında bisikletli gezi planım hatrıma geliyor. Ve işte tabela orada: Public Bycle Lending!

DSC_0225

Burada Seul Belediyenin çok takdir ettiğim  bir hizmeti olan ücretsiz kamu bisikleti projesinden bahsetmem lazım. Belli noktalarda alien karttınızla 3 saati geçmeyecek şekilde belediyenin kamu bisikletlerini ödünç alabiliyorsunuz.

DSC_0226

Seul’de ikamet ettiğimin beyanı olan alien kartımı verip bisikletimi alıyorum. Sonrası kanal boyunca süzülmek….

Çongeçan’ın etrafının ortalıkta çöp kutusu olmamasına rağmen bu denli temiz olması kıskandırıcı bir durum. Sadece temizlik konusunda değil birçok hususta Kore insanı şehri bilinçli kullanıyor.

Bu arada Çongeçan deresinde bir kaç kuş türü de görmeniz mümkün.

DSC_0272

Böylece Seul’de en güzel, ve en ilginç metro istasyonlarından birini daha görmüş olduk. Şimdi tekrar inimize çekilmeden önce burada neleri görebiliriz özetleyelim:

Yongdap Semp Parkı (용답 근린 공원)

Çıkış 1

Cheonggye Stream (Çongeçan – 청계천)

Çıkış 1

Çıkışın sağından  Majang-ro (마장로) yolu boyunca ilerlerseniz Çongeçan kanalına ulaşmış olursunuz.

Gandeme Parkı (간데메공원)

Exit 1

 Sagajeong-ro (사가정로)’nun Kuzeydoğu tarafında, Hwangmul-ro (황물로)’ın solunda,  Dapsimni-ro-38-gil (답십리로38길)’ın sağında

Dapsimni Antika Town

Exit 1

 Cheonho-daero (천호대로)’ın solundan, birinci veya ikinci sol.

Bir sonraki metro çıkışında buluşmak üzere…. Seul’ün öteki metro çıkışlarına buradan bakabilirsiniz.


Güney Kore gezi notları:

Güney Kore Gezi Rehberi

 

 


Omer Dogan

Seyahatya.com sitesi yazarı. Şu an Güney Kore'de yaşıyor.

1 yorum

Dogan Omer · 27 Mayıs 2014 01:24 tarihinde

Japonya’daki Soradofarm uygulamasına buradan bakabilirsiniz: http://cleantechnica.com/2014/03/29/soradofarm-project-tend-garden-station-waiting-train/

Cevapla