Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 2.576 aboneye katılın

Seul’ün Olmamış Sembolü: Namsan Tower


dsc_0146Her şehrin bir semolü vardır, veya her şehre bir sembol oluşturulmaya  çalışılır ya, minareye kılıf uydurmaya çalışır gibi. Seul’e de Koreli abiler ve ablalar bir sembol bulmaya çalışmışlar. ve ortaya bu kule çıkmış; Namsan Tower. Namsan Dağı’na konan kule neredeyse şehrin her tarafından görülebilecek şekildedir.

Görülmek hususunda başarılı, açık bir havada dört bir taraftan görülebilir. Yer olarak da başarılı; tarihi Seul yerleşiminin yanı başında. Önünde hanok köyleri var.

Benim eleştirim şudur; başka güzel sembol olacak zenginlikleri varken Seul’e neden ekstra bir yük yüklemişler. Mesela Han Nehri pekala harika bir Seul kartpostalı olabilir. Bu Seul’lü amcalar sadece Eyfel Kulesi’nin mi güzel bir sembol olduğunu düşünüyorlar. Hani Koreliler İstanbul’u çok seviyordu. Hiç İstanbul Boğazı’nı görmemişler mi. Allah vergisi sembol. Han Nehri neden olmasın.

Madem kule yaptınız, biraz orjinal olsun. Aynı kulenin misli misline aynıları dünyanın başka yerlerinde de var. Kore’nin o renkli mimarisine gönderme yapacak bir şeyler denenebilirdi. her neyse olan olmuştur.

İşte bu Namsan Tower Seul’ün simgesidir. Bir diğer adı Seoul Tower’dır. Veya her ikisinin birleşimi Seoul Namsan Tower da denilir. 1969 yılında inşa edilmiş.  236 metre yüksekliği vardır.

dsc_0188Eleştiriyi yaptıktan sonra övelim biraz. Namsan Kulesi’nde çok güzel bir observatuar var. Şehrin her tarafını görmek mümkün. Bir seferinde de akşam vakti giderseniz şehrin ışıklarıyla mest olursunuz. Ayrıca bu observatuarda bakılan doğrultuya düşen dünyanın önemli şehirlerinin isimleri var. Önemli bir şey değil ama Ankara’ya bir selam çakabilirsiniz orada.

Kuleye nasıl çıkılır peki. Benim bildiğim Namsan’a  bir kaç yoldan çıkılıyor. Yürüyerek çıkmak mümkün olduğu gibi, teleferik veya otobüs de kullanılabilinir. Ben henüz bir defa gittim, onda da teleferik kullandık. Bir dahakine yürümek isterim.

Bir sonraki yazıda Namsan’daki aşk kilitleri hakkında konuşacağız. Dağın ve kulenin en tatlı yönü odur. 

Bu arada Kuleyle ilgili bir website varhttp://www.nseoultower.co.kr. Oradan kule ile ilgili turistik bilgiler alabilirsiniz. Gideceğiniz vakit o siteye bakmanız iyi olur çünkü bazen Namsan’da çok güzel gösteriler oluyor. Eğer denk getirebilirseniz harika bir vakit geçirmiş olursunuz.

Şimdilik buradan benim perspectivimden şehri izleyebilirsiniz. Ve sonraki yazıda buluşmak dileğiyle.

dsc_0202


Öteki Güney Kore gezi notları:

Güney Kore Gezi Rehberi

3 Comments
 • rümeysa
  Posted at 02:19h, 01 Mart Cevapla

  kore BTS jungkook jin jimin j_hope suga rapmonster tahyung

 • narine
  Posted at 06:49h, 28 Nisan Cevapla

  İyi Günler. Merak ettiğim bir husus var. Namsan kulesine çıkmak çok çok mu önemli? Yani Seoul’e gidersen kesin yap dediğiniz bir şey mi? gidip gitmeme konusunda kararsızım.

  • Omer Dogan
   Posted at 15:34h, 02 Mayıs Cevapla

   Seul’ün merkezinde olduğu için.
   Seul’ün sembolü olduğu için
   Şehri daha güzel izleme imkanı bulacağınız için
   Gitmek de kolay olduğu için
   gitmelisiniz.

Cevapla

%d blogcu bunu beğendi: