Antigua ve Barbuda’ya gelerek burada oturmak isteyen kişilere özel bir durum olmadığı taktirde 3 yıl kadar oturum izni verilmektedir. Buraya gelerek belirli bir süre içerisinde burada kalacak kişiler için izin durumu önceden belirtildiği taktirde daha kısa sürelerde de verilebilmektedir. Sürekli ikamet iznine sahip olan kişiler ise aynı anda en fazla 3 yıllık bir ikamet iznine sahip olabilir. Yani 3 yıldan fazla olamazlar. Öğrenim amaçlı gelecek olan öğrenciler ise bir kerede en fazla 1 yıllık bir ikamet izni alabilirler.
Kişiler öğrenci ikamet izni ile yararlanarak ülkeye giriş yapmış olabilir. fakat evlilik yada başka sebeplerden dolayı ilerleyen zamanlarda yaşantılarında bir değişiklik olursa yeniden başvuru yaparak ikamet değişikliğinde de bulunabilir. Vatandaşlık ve ikamet izinleri ile ilgili https://vatandaslik.com.tr/ yapacağınız araştırmalardan da detaylı bilgi sahibi olmanız mümkündür. Kişilere yasal olarak bir oturma izni verilmesi için burada 4 yıl kadar yaşama koşulu aranmaktadır.
Oturma izni almak için bazı durumlar gerekmektedir. Örneğin bir kişi okumak için geldiyse yüksek öğretim kurumunda 1 yıl kadar kalmış olmalıdır. Bağımsız kişiler için ise 2 yıl kadar ülkede kalmaları gerekmektedir. Evlilik ile gelmiş olan kişiler Antigua ve Barbuda vatandaşları ile evli kalma süreleri en az 1 yıl olmalıdır. Girişimci ve yatırımcıların en az iki yıllık çalışma izinleri bulunmalıdır. Oturma izni için başvuru yapacak kişilerin de geçerli bir oturma izinlerinin bulunması aranan koşullar arasındadır. Başvuru yapacak kişilerin niyetini kalıcı olarak göstermesi gerekmektedir. Eğer oturma izni aldıysanız bu süre zarfının en az yarısını da ülkede geçirmeniz gerekir. Başlangıç olarak almış olduğunuz oturma izinleri de zaman içersinde değişiklikler gösterebilmektedir.
Kalıcı olarak uzaklaştırılmış kişilerin oturma izinleri ile birlikte varsa çalışma izinleri de geri alınabilmektedir. Devletin bütünlüğünü bozacak ya da halkı rahatsız edebilecek siyasi, ırkçı, bölücü niteliklerde suç işlemiş kişiler de ülkeden uzaklaştırılabilir ve izinleri yok sayılır. Kişilerin Antigua ve Barbuda yasalarına karşı gelecek şekilde göstermiş olduğu davranışlar ve suçlar bulunuyorsa bu da bir iptal sebebi olabilir.
Eğer ikamet izinleriniz bitiyor ve yeniden tekrarlamak istiyorsanız 3 ay öncesinden başvuru yapmanız gerekecektir. Başvuru yenileme işlemi ile ilgilenen birim Göçmenlik departmanıdır.
Gittiğiniz zaman güzel bir ada ülkesi olması sizi büyüleyecektir. Nerede yaşayacağınıza öncesinde araştırma yaparak karar verebilir ve http://gezilecek.org/ kendiniz için en uygun olan yeri seçebilirsiniz. Antigua Barbuda adaları ile tam bir tatil cennetidir. İnsanlar tarafından dünyanın en güzel yerlerinden birisi olarak değerlendirilmektedir. Turizm yönünden de oldukça zengin bir ülkedir. Tertemiz turkuaz suları ile yüzlerce sahili bulunur.
Vatandaşlık hakkı beraberinde sizler işçin de birçok avantajı getirecektir. Vizesiz olarak birçok ülkeye seyahat edebilir ve gezebilirsiniz. Bu ülkeler Avusturya, Belçika, Kanada, Danimarka, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz gibi ülkelerdir. Kişiler yaklaşık olarak 115’ten fazla ülkeye gidebilir ve giderken vizeye ihtiyaç duymazlar.


Omer Dogan

Seyahatya.com sitesi yazarı. Şu an Güney Kore'de yaşıyor.

1 yorum

Ödüllü Web Etkinliğine Şimdi Siz de Katılabilirsiniz · 28 Kasım 2020 02:45 tarihinde

“Blogum Harika” etkinliği ile siz de blogunuzla kazanmaya aday olun. Web sitenizi tanıtın, promosyon ve ödüller kazanın. Sponsorlarımızın desteği ile bloglar arası etkinlik yarışmamızı 2020 yılı sonuna kadar düzenliyoruz; şimdi siz de harika bloglar dünyasına katılın, yeni yıla ödülle girip markalaşın.

Web: http://www.blogumharika.com
Mail: iletisim@blogumharika.com

Cevapla