Şimdiye kadar bu sayfada Kore’den çokça bahsettik. (Kore yazılarımıza buradan topluca bakabilirsiniz). Hep Kore’nin yemeklerini, kültürünü, gezilecek yerlerini konuştuk. Bugün ise daha farklı bir şeyden bahsedeceğiz. Çünkü bu konu, bu haber, ülkedeki küçük Türkiyeli topluluğu da yakından ilgilendiriyor. Konumuz; Enes Kaya.
Kore televizyonlarının Türk asıllı  yıldızı Enes Kaya’nın başı son zamanlarda hakkında çıkan skandal kayıtlarla dertte.  Evli olmasına rağmen başka kadınlarla  yaşadığı ilişkiler medyaya yansıyınca kendisi hakkında çok sert eleştiriler yayıldı. Tabi bu eleştirilerden Türkiye de nasibini almış gözüküyor. Birçok kanalda Enes Kaya’nın skandalı konuşulurken bir televizyon kanalı da fırsattan istifade Türkiye’de Koreli turistlere  yapılan cinsel saldırıları konu eden bir video yayınladı. Anlaşılan Güney Kore’deki kardeş ülke, güzel ülke Türkiye imajını yıkmak için birileri düğmeye basmış. Umarım bunun son haftalarda ülkemizde ısrarla  ön plana çıkarılan zehirli Çin malı ayakkabılar mevzusuyla bir alakası  yoktur.

Komplo  teorilerinden sıyrılıp Enes Kaya’ya dönecek olursak;

sub3_2_img1Kore’de yaşayan bir Türk olarak her zaman karşılaştığım bir soruydu Enes Kaya. Her ne kadar yüzyüze tanımasam da birçok Koreli arkadaşım ondan bahsederdi.Bazıları Enes Kaya’nın Türkiye hakkında söylediklerini ilginç buluyordu .Bunlardan bazıları Türk sosyal paylaşım sitelerine de  yansıdı, mesela Türk Lirası üzerindeki Atatürk resmiyle ilgili yaptığı espiri (İzlemeyenler buradan bakabilir). Bazıları çok güzel Korece konuştuğunu söylüyordu. Mesela sınıfımdaki Koreli bir kız ısrarla Enes Kaya’nın ondan daha iyi Korece deyimleri bildiğini söylemişti. Bazıları da tabiki yakışıklılığından bahsediyordu. Batı hayranı Koreliler bu Avrupalı görünümlü adamı seksi buluyorlardı. Anlaşılan son kısım kendisinin başını derde sokan kısım olmuş. Ve en çok tepkinin sebebi de hakkında dedikodular çıkan kişi, Enes Kaya’nın evli olması.

30 Kasım günü Koreli bir kız birçok mesaj kaydı, fotoğraf, ve üzerinde de  şu notu  yayınladı;

“Enes Kaya,

Benden ve eşinden özür dile. Takip ettiğin bu  yolu değiştir. Benimle nasıl oyun oynadığını farkettiğimde deliye döndüm. Kendimi kirletilmiş hissediyorum. Bir kadın olarak ve bir Koreli olarak eşin için üzülüyorum. Yalanlar sonsuza kadar sürmez. Eğer evliysen sahici ol, olamıyorsan evlenme. Ümit  ederim başka kimse benim gibi senin oyununa düşmez. Ve beni yalancı diye itham edeceklere de ‘lütfen kesin sesinizi!’diyorum.”

Sonrasında da Enes Kaya ile kendisi arasında geçen cinsel içerikli mesajlaşmaları yayınladı.  Daha sonrasında başka kadınlar da Enes Kaya ile olan ilişkilerine dair paylaşımlarda bulundular.( Şuradan Korece asıllarına ve İngilizce çevirilerine bakabilirsiniz)

Bir süre sessizliğini koruyan Enes Kaya, yayınlanan mesajların doğruluğunu itiraf etti ancak bunların henüz evlenmeden önce gerçekleştiğini savundu.

Enes Kaya evli ve bir çocuk sahibi. Umarım bu sıkıntılı günlerini atlatır ve ailesiyle mutlu bir hayat sürer. Ve yine umarım Kore’deki güzel Türkiye imajı bu durumdan fazla hasar almadan devam eder.

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki, Güney Kore yurtdışında ülkemizin imajının olumlu olduğu nadir ülkelerdendir.

Seyahatya Güney Kore Gezi Rehberi


Omer Dogan

Seyahatya.com sitesi yazarı. Şu an Güney Kore'de yaşıyor.

13 yorum

İsimsiz · 7 Ocak 2020 01:39 tarihinde

Yazık la adama boktan bir hata yüzünden dil bilgisi ailesi kariyeri hepsi gitti arzuları mantığını geçmiş adamı oysa çokta güzel şeyler paylaşmıştı Türkiye hakkında ben onun yerinde olsaydım etliekmekçi açardım kebab döner ğibi etli ekmekte artık dünyaca bilinmeli hemde lahmacundan önce!! Bu benim için yari milli bir mesele gibi bişey fjdnf gonya adına

Feyza · 6 Ağustos 2016 18:23 tarihinde

Ya sen nasıl Enes kayanın evli olduğunu bilmezsin adam zaten ünlü Güney kore’de yalan söylediğin burdan belli o kadar ünlü olan bi adam ve evli olduğunu programlarda söyleyen bi adam yalancı pislik !!!!

bulut · 5 Ekim 2015 20:28 tarihinde

hocam Türkiyeli değil ya Türk diyin ya da Türk değilseniz kimliğinizi söyleyin.kimliğinizden utanmanıza gerek yok inanın bana.

Anonim · 29 Temmuz 2015 15:03 tarihinde

çok komik bu adam Türkiye’de bu kadar yankı yaptıktan kısa bir süre sonra hakkında bu denli söylentiler ortaya çıkıyor ? Madem öyle neden daha önce çıkmadı? Gözümle görmediğim kulağımla duymadığıma inanıp kimsenin vebaline girmem. Ki yaptıysa bile özel hayatıdır beni alakadar etmez. Son olarak bu kore halkı hani ”namusa önem verirdi?” bildiğin mesajları paylaşmış X şahsı.. Son olarak konuşmalarına bakılırsa bu adam çok zeki biri, ekran önünde bu denli ün salmışken böyle bir aptallık yapacağını hiç sanmam.

yunus · 25 Mayıs 2015 20:05 tarihinde

Şu Nato’nun zorlamasıyla savaşa gitti diyene cevabı vereyim. Zorlan veya değil. Müslüman veya değil. Müslüman dediğin mazlumu korur. Mazlum müslim ya da gayri müslim olsun.
Hayırlısı artık ne diyelim. inşallah adam suçsuzdur. Yane zaten açıklama yapmış. Evlilikten önce olmuş galiba.

  Muntekim Gicirbey · 27 Haziran 2015 15:55 tarihinde

  Guney Koreliler mazlum, Kuzey Koreliler zalim miymis. Ve biz elimizde ilk yardim malzemelerimizle Guneyli mazlumlara yardima mi kosmusuz. Yahu biraz tarafsiz bakin olaya. Biz elimizde silahla gidip oradaki kardes kavgasini pekistirmisiz. Ve eminim eger bir gun Guney ve Kuzey Kore barisip birlesirlerse o zaman tum Koreliler bizi nefretle anacaklar.

Anonim · 25 Nisan 2015 15:41 tarihinde

Eğer gerçekse enes kaya benim için bitmiştir

  Omer Dogan · 25 Nisan 2015 17:01 tarihinde

  Şimdi Enes Kaya düşünsün. ^^

Anonim · 9 Şubat 2015 23:38 tarihinde

Ben bu adamın böyle birşey yapacağını zannetmiyorum bunları herkim uydurmuş da türkler ve korelilerin arasındaki ilişkiyi bozmak için yaptığı belli ve de hekim yaptıysa enes kaya gibi efendi samimi bir adamı bitirmek ve bu sayede hem hem enes kayanın hem türkiyenin imaj ini zedelemek için yaptigi belli bu adam hakkında böyle asil siz yalanlara inanan vatandaşlarına da inanamiyorum
İnşallah allah tan tek isteğim bunlar son bulur ve enes kaya eski haline ününe dönerek onu çekemeyen bazı art niyetli kişileri çatlatır sonuna kadar arkandayızz…

  SubhanallahKardesKawaiiBirPaylasim · 17 Mart 2015 05:06 tarihinde

  Aynı olaylar Japonya ve Tayvan’da da oldu birader, gittiğimiz her yeri batırıyoruz işte bunu kabul et. Kemalisti de Fethullahçısı da Erdoğancısı da böyle, aralarında hiç bir fark yok (bkz:kürşat yağmur ersagun) (bkz: serkan anılır). Yurtdışında yaşamayı bilmiyoruz, daha geçen Taoyuan Havalimanında (Tayvan) kızlara bakıp, abdestimizi bozuyor deyyuslar diyen tiplerle karşılaştım. Avrupa’dan sonra buranın da içine etmeye başlarsak, vize uygulaması yoldadır demektir. ha keza Koreliler kadar ezik bir toplum da yok Asya’da, bu kadar kibirli ve psikopat bir millet görmedim. bizi kardeşleri olarak da görmesinler çünkü Türkiye Nato’nun zorlamasıyla oraya gidip savaştı.

   Omer Dogan · 22 Mart 2015 14:49 tarihinde

   Maalesef haklısınız.

müntekim gıcırbey · 15 Aralık 2014 22:49 tarihinde

Merak ediyorum bu çocuğa yapılan operasyonla fethullah gülen cemaati’nin bir ilişkisi var mı. Enes Kaya’nın Fethullah Gülen cemaatinden olduğunu duymuştum. Biri bizi yeşillendirsin.

  Anonim · 18 Ocak 2015 12:33 tarihinde

  bu ne saçma bir düşünce ya =D

Cevapla