“Kore’de Helal yemek nasıl bulabiliriz?”, “Kore’de neleri yiyebiliriz?” şeklinde kipçilerimizden bolca mesaj alıyoruz. Bu yazı umarım onlar için yararlı olur.


Güney Kore Helal yemek bulabilme hususunda Müslüman gezginlerin en fazla sıkıntı yaşadığı ülkelerden birisi.

Genel olarak İslam kültürüne ve Helal gıda mevzusuna yabancılık var orada. Bu bazen komik durumları da beraberinde getiriyor, buradan). Kore marketlerinde ve restoranlarında karşılaşacağınız çoğu gıda İslam dini açısından sakıncalı olabilir.

Çözüm olarak takipçilerimiz için bir yemek kartı hazırladık. Eğer bu kartı gittiğiniz restoranda garsona uzatırsanız o size uygun bir yemek getirecektir.  Bu kartı mümkünse bastırıp gezi süresince hep yanınızda taşıyınız.

1

Eğer başarılı olursa aynı kartı ilerde başka ülkeler için de uyarlarız. Her türlü yorumunuzu bekliyoruz.

Seyahatya Kore Gezi Notları

 


Omer Dogan

Seyahatya.com sitesi yazarı. Şu an Güney Kore'de yaşıyor.

8 yorum

Nesli · 24 Ekim 2022 12:03 tarihinde

Birkaç haftaya gideceğim inşallah, en çok dert edindiğim konulardan biriydi. Harikasınız!

nil · 21 Mart 2018 20:14 tarihinde

Güzel bir bilgilendirme kartı olmuş. Teşekkürler Tavuk ve ördekte helal olamamasının nedeni avlanma sıkıntısı ya da kesim değil. Onların kesiminde de Besmele çekilmesi gerekiyor.Yolunma esnasındada sıcak su kullanılımasında bağırsak ve işkembe diye basıt ifadeyle tabir ettiğimiz organların hala içerde olması durumunda hayvanın etini kirletmiş olmuş olması o eti haram hale getiriyor aslında. Son zamanlarda Türkiye de de helal kesim ve Kuru yolum gibi ambalaj üzeri farklı ıfadeler bulunuyor.
Yani İslam dininde helal olması için Hristiyan veya Yahudi bir din mensubu da hayvanı kesse Allahın Adıyla manasında Besmele çekmesi gerekiyor ki o tavuk, ördek,kuzu ya da inek eti bizim için helal olsun.
Ayrıca bizim dinimizde mezhepler var ve çoğumuz hanefi mezhebindeniz. Bu sebepten Kore de tüketilen her deniz ürününü yiyemeyiz. Yengeç, istakoz, karides, midye, ahtapot, mürekkep balığı ya da bu tarz balığa şekil olarak benzemeyen hayvanlar hanefi mezhebindede caiz değil.
Bide benim anlamadığım birşey var dinimi yaşamak neden insanları bunaltmak oluyor. Herkes yemek veya yememekte özgür. Sormadan da öğrenemeyiz sonuçta. Ne bu bıkkınlık ve çekingenlik. Orda yıllarca yaşasan ottan başka birşey yemeyecekmiyiz yani.

Shdsssssss · 11 Temmuz 2017 23:53 tarihinde

Ama hristiyanların ve yahudilerin kestiklerini yiyebilireiz kurandada öyle yazıyor ve onların çoğunluğuda hristiyan bildiğim kadarıyla. Hem tavuk ve ördek kuş oldukları için , nasıl balığın helal haram kesim şekli yok kuşlardada öğle mesela gökte vurduğumuz kuşu kesmiyıruz ve besmele çelmesekte sorum yok tavuğu avlamıyoruz ama sonuçta oda bi kuş

Kemal Dağcı · 26 Ekim 2016 10:20 tarihinde

Bu kadar dininize dikkat ediyorsanız ve Kore de yaşayacaksanız insanlara kartı gösterip bunaltmak yerine direk vejeteryanım deyip bitkisel yiyecekler yiyin.

  Omer Dogan · 26 Ekim 2016 15:26 tarihinde

  Koreye ilk gittigimde ben de en kolayi vejeteryen oldugumu soyluyordum.
  Ancak korece bilmeyen birisinin vejeteryan oldugunu siradan bir sokak lokantasinda anlatmasi da problem. Ilk tepki teleffuzdan dolayi kelimeyi anlamayacaktir. ikinci olarak balik – deniz urunu sorunsali cikacaktir ki o durumda insanlari daha fazla bunaltmis olursunuz. halbuki hazirladigimiz bu kartta kisaca vejeteryen yemegin tarifi var.
  Her halikarda ise yarayacaktir.

  Müntekim Gıcırbey · 27 Ekim 2016 08:09 tarihinde

  Bu kadar da kompleksli olmamalısınız. Eger özel bir durumunuz varsa bunu söylemekten çekinmeyin. Özellikle buradaki gibi o kişi sizden zaten para kazanıyorsa istediğiniz gibi açıklarsınız. Bu bunaltma değildir. Belki daha da ötesi o kişi için daha ilginç olur. Ben de uzun yıllar yurt dışında yaşadım. Restoran garsonları ile çok güzel muhabbetlerim oldu. Ben böyle kart kullanmak yerine yarı ingilizce yarı o ülkenin diliyle neler yiyebildiğimi anlatıyordum. Ve hiçbir zaman kötü bir tepki almadım. Tekrar gittiğim restoranlarda bana daha özel davrandılar. O gün eğer menüde yiyebileceğim yeni bir yemek varsa ondan bahsettiler.

Fadime Yesil · 15 Ekim 2016 06:52 tarihinde

domuz eti tamam ama dana, tavuk, ördek kuzu neden yenmiyor?

  Omer Dogan · 17 Ekim 2016 09:39 tarihinde

  islami kesim usülüne göre yapılmadığında onlar da haram oluyor.
  fetvanın detaylı içeriği için helal kurumlarına veya diyanete başvurabilirsiniz.

Cevapla