Wat Arun ve Grand Palace‘dan sonra Bangkok’un görülmesi gereken bir diğer ihtişamlı tapınağı Wat Pho‘dur. Daha uzun bir ismi Wat Phra Chettuphon Wimon Mangkhlaram şeklindedir. Ama daha çok Temple of the Reclining Buddha (Yatan Buda Tapınağı) olarak bilinir.2014-07-23 09.22.19 1

Bangkok’un en eski Budist tapınağıdır. Henüz Bangkok başkent olmadan inşa edilmiş. İçerisinde devasa bir Buda heykeli bulunuyor. Bu aynı zamanda Tayland’ın en büyük Budist heykelidir. Koca yapının içini dolduran uzanmış bir vaziyette bir heykeldir. Ayak parmakları dahi bir insan büyüklüğündedir. Buda’nın nirvanaya eriştiği anı betimliyor.2014-07-23 09.21.52 1

Bu tapınağa  bir akşam vakti gitmiştim. Tapınağın kulelerinin ışıklandırması ve gökyüzü çok uyumlu bir kombinasyon oluşturmuştu. Çantamı bırakıp tapınağın bahçesinde yere uzanmış gökyüzünü, yıldızları falan izliyordum. Sonra genç bir Budist öğrenci-rahip geldi. Yanıma oturdu. Hatta o da uzandı. Bu tapınağın hikayesini anlattı. Uzun uzun Buda’dan bahsetti. Buda ve Budizm’deki tanrı Arjun arasındaki restleşmeyi anlattı.  Çoğunda kafam karıştı.

2014-07-22 07.55.49 1

Aynı zamanda Wat Pho Geleneksel Thai Masajının doğduğu yerdir. Henüz bu tapınak inşa edilmeden önce dahi burası bir sağlık merkeziymiş. Tapınak yapıldıktan sonra da hem inanç hem tedavinin birlikte gerçekleştirildiği bir yer halini almış. Ben bu haliyle Edirne’deki Beyazıt Külliyesi‘ne benzettim. Eğer Beyazıt Külliyesindeki sağlık müzesinin gezmişseniz anlayacaksınız ne demek istediğimi.

2014-07-23 09.17.17 1

Burada hoşuma giden bir anım da şudur; Budist rahip ile tapınağın bahçesinde dolaşırken duvarın üzerinde duran bir kediye tesadüfen dokunmuştum. Kedinin hoşuna gitmiş devam etmemi istemişti. Sonrasında kediye uzunca bir masaj yapmak zorunda kalmıştım. O an fark ettim ki Wat Pho’daki kediler dahi masaj bağımlısı.(Şuradan kısa bir videosunu izleyebilirsiniz)


Wat Pho Giriş Ücreti:

Giriş ücreti olarak 100 Tai Bahtı ödemiştik.

watPoBu ücret öteki Thai tapınaklarında olduğu gibi sadece yabancı turistler için geçerlidir. Taylandlılar ücretsiz olarak gezebilirler.


Wat Pho’ya Nasıl Gidilir:

Wat Pho Central Palace’ın yakınındadır. Yürüme mesafesindedir. Yürüyerek 5-10 dakikada varabilirsiniz.

Eğer benim gibi önce Wat Arun’a gitmişseniz en iyi yol bot ile Wat Arun’dan Central Palace’a oradan da Wat Pho’ya geömektir.


Ve fotoğraf makinamdan seçtiğim bir kaç fotoğraf:

Bu tapınakta çektiğim 1 dakikalık videoyu izlemek için tıklayınız.

Not: Bundan sonraki yazılarımın mail olarak gelmesi için sitenin sağ  köşesindeki kutucuğa mailinizi yazıp gelen maili onaylamanız gerekmektedir. Diğer Tayland gezi notlarım için:

Tayland Seyahatyası

 

 


Omer Dogan

Seyahatya.com sitesi yazarı. Şu an Güney Kore'de yaşıyor.

2 yorum

Mürvet Yöney · 24 Temmuz 2014 10:22 tarihinde

Gezen admin yatan Buda’dan iyidir 🙂

    Omar Alejandro · 24 Temmuz 2014 15:42 tarihinde

    Öyle deme, Buda orada Nirvana’nın doruklarında. Genç rahip öyle söyledi. Nefis dedi, aşırı isteklerden arınmak dedi, o zaman elde edilecek mutluluktan bahsetti. Of… kafam karışacak yine. Buda ile yarışmak istemiyorum.

Cevapla