Tayland’ın başkenti Bangkok’un sembol yapılarından birisi de Şafak Tapınağı‘dır, diğer bir deyişle Wat Arun. Bangkok’ta görülecek en önemli 5 şeyden birisidir.

2014-07-02 08.58.25 1

Bangkok’u bilen birisiyle gezmenin avantajı olacak ki günün en güzel anında bu tapınağı gezmeye gitmiştik; yani gün batımı kızıllığında.

2014-07-02 08.58.57 1Wat Arun, geçmişi ve hikayesiyle ilgi çekici bir yapıdır. Beş kulesinin Budistlerce yüklenen anlamları vardır. Ayrıca hem isminin bir hikayesi vardır hem de inşa edilişinin.

İsmi kralın, ülkenin başkentinin Ayutthaya‘dan Bangkok’a taşıma kararı almasından sonra Bangkok nehrinin kenarındaki tapınağın yerine bir şafak vaktinde ulaşmasından alır.

Mimari olarak o bölgedeki ülkelerin ortak stili olan Khmer usülündedir. Geniş bir gövde ile başlayıp incelen kule usüllerine Tayland’da ve Kamboçya’nın başka yerlerinde de rastlamıştım. Bana göre içlerinden konumu ve ölçeği bakımından en güzeli Wat Arun’dur

Benim en çok ilgimi çeken ve hoşuma giden ise bu yapıdaki seramik ve porselen süslemeler ve onların hikayesi. Anlatılanlara göre Çin’den gelip bu coğrafyadan mal götüren gemilerin gelirken geminin belli bir ağırlığa sahip olması için Çin’den yükledikleri kırık porselenler ile inşa edilmiş.

Ve kulede bir eşek


Şafak Tapınağı Giriş Ücreti:

Yabancı turistler için giriş ücreti 50 Tai Bahtı.

Tapınağı gezmek Tayland vatandaşlarına ücretsiz. Çünkü hala bir çok Budist tarafından ibadetgah olarak da kullanılıyor. Tapınaktaki bir yapıda ilahi söyleyip vaaz veren Budist rahiplere de rastlamanız mümkün.

Şafak Tapınağına Nasıl Gidilir:

Tapınak Bangkok’un karşı yakasında bulunuyor (Bangkok’un büyük bir nehirle ikiye ayrıldığını söylemiştik). Bangkok Grand Palace‘tan tekne ile geçmek mümkün.


Fotoğraf makinamdan seçtiğim bir kaç fotoğraf:

Bu tapınakta çektiğim 1 dakikalık videoyu izlemek için tıklayınız.


Not: Bundan sonraki yazılarımın mail olarak gelmesi için sitenin sağ  köşesindeki kutucuğa mailinizi yazıp gelen maili onaylamanız gerekmektedir. Diğer Tayland gezi notlarım için:

Tayland Seyahatyası

 


Omer Dogan

Seyahatya.com sitesi yazarı. Şu an Güney Kore'de yaşıyor.

1 yorum

Tayland Gezi Notları | Tayland Seyahatı | Seyahatya · 26 Temmuz 2014 22:30 tarihinde

[…]  Wat Arun (Şafak Tapınağı), […]

Cevapla