6022 yıllık bir aradan sonra tekrar Merhaba. Seul’deyim hala. Güney Kore. Neler yapıyoruz burada, onlardan bahsetmeye devam edelim.

Bugün mevzumuz chopsticks.

Galiba chopsticks kullanmak zekaya yararlı bir şey.  Geçen gün çatal bulamayıp spagettiyi chopsticks ile yemek zorunda kalınca öyle düşündüm. Sonra internetten baktım.  Evet, konu hakkında gerçek manada araştırmalar varmış. Glisemiks indeksini düşürüyormuş. Glisemiks indeksi diye bahsedilen şey ‘yedikçe yiyesim geliyor’ demenize sebep olan, besin karbonhidratlarının vücatta kana karışma hızı ile alakalı bir şeymiş.

Her neyse,

En azından kullanılınca insanın bakış açısını değiştirebilecek bir şey.

Derine inilirse siyasi düşüncesini de belirleyebilir. İki bağımsız öğe var. Eşit muamele ile onları bir arada tutman lazım.

İş paylaşımı var…

Ve en önemlisi bu iki öğeyi harmoni içerisinde yöneten bir sistem, insan var…

Uzakdoğuluların sakin ve disiplinli karakterlerinde muhakkak bu gerecin etkisi olmalı.

Yazıyı profesyonel bir içeriğe dönüştürmek için chopsticksin faydalarını şu şekilde maddeleştirsek fena olmaz galibe;

    • Chopsticks kullandığınızda lokmaları daha küçük miktarlarda almak zorundasınız. Ayrıca daha yavaş yemenizi sağlar. Sindirime faydası olur.
    • El ve göz kordinasyonunu sağlamakta alışkanlık edinmeye vesile olur.  Çocuğunuza chopsticks kullandırırsanız muhtemelen bir süre sonra yazı yazma veya resim çizme yetenekleri de gelişecektir. Uzakdoğulu insanların el sanatlarında başarılı olmasının bununla bağlantısı olabılır.
    • 2 ayrı obje ile işlem yapıldığı için beyni geliştirir. Kompleks cihazlar kullanma durumuyla alakalı bir şey. 
    • Taneleri seçmekte daha kullanışlı. Özellikle yağlı yemeklerde iyi bir şey.  Ben zeytin yerken kullanmayı seviyorum. 

(Bu yazıda kullanılan chopsticks teriminin çok frengce durduğunu düşünenler kelimeyi ‘yemek çubukları’ ile değiştirip okuyabilirler.)


Omer Dogan

Seyahatya.com sitesi yazarı. Şu an Güney Kore'de yaşıyor.

0 yorum

Cevapla