Öncelikle seyahat günlüğümden şu fotoğrafa bir göz atın. Yıllar önce İran gezisinden. Aşırı ekonomik bir şekilde seyahat etmek isteyen birkaç İTÜ’lü. Ekonomik seyahatin tadını çıkarırken.

Sleep-Outside-in-Iran-Seyahatya

Haydi seyyah olalım!

Bir seyyah olmak;

Bir seyyah, bir gezgin öncelikle yükünü hafif tutmalıdır. Aksi takdirde, o yükün ağırlığıyla meşgul olurken… meşgul olur da gittiği yerleri yeterince hissetmez.

Yanında başka insanların iştahını celp edecek dünya ecsamından taşımamakta da bir derviş gibi olmalıdır. Yani yükünü hafif tutarken, hafif tuttuğu yükün pahasını da hafif tutmalıdır. Kısaca kafası yanındakilerden rahat olmalı. Sokak jargonuyla; benim kaybedecek bir şeyim yok! Şeklinde olmalı. Seyahatini an be an takipçileriyle paylaşmak zorunda olan bir blogger için bu çelişkidir aynı zamanda. Bir akıllı telefon gereklidir en azından.

Gerisi kendini yollara vurmaktır. Hayır, hayır yollara değil, yollar insanı belirlenmiş yerlere götürür. Halbuki bir seyyahın ne bir rotası vardır, ne de bir yolu. Seyahat kendisi evrilir gideceği yere.  Ama bunu abartıp da gideceğimiz yer ile ilgili, önceden bir şeyler okumamak da olmaz. Bir seyyah cahil olmamalıdır.

Şimdi gelelim fakir seyyahımıza sunduğumuz konaklama çözümüne: Karton otel, yani bir parça karton ve yeryüzü.

KARTON OTEL;

–          Sıfır maliyet.

–          Full açık hava istirahat imkanı: Nefes al, ver. Dünya senindir, sınırsızca.

–          Gece en iyi şekilde gökyüzünü izleme imkanı sıfır maliyete dahildir.

–          Gittiğin yerleri en iyi şekilde hissedersin. Diğer lüks otellerin aksine ‘karton otel’, tamamen  yerel şartlarda hizmet sunar. Yoksa İstanbul’daki lüks bir otelin odasının gezegenin başka bir yerindeki bir lüks otelden farkı yoktur.

Konfor şartlarından bahsettikten sonra, bu istirahatın en güzel şekilde olması için yapılabilecek birkaç şey:

–          Eğer isteğe bağlı karton otel kuruyorsanız; havası nemli bölgeleri tercih etmeyin. Sabah sırılsıklam uyanırsınız.

–          Gündüz sık sık sulanan yerlere kurmayın otelinizi. Buralar yeşillikleri ile gözünüzü boyayabilir. Kanmayın. Çünkü orası sivrisineklerin ve diğer ufak canlı kardeşlerimizin doğal yaşam alanlarıdır. İşgal etmenizden pek haz almazlar. Geceniz onlarla mücadeleyle geçer.

–          Çimlere kurmamanıza bir sebep de şudur; çimler canlı olmaları hasebiyle ısı değişimleri çok hızlı olur. Çimlere uyuduğunuz vakit gece çok üşüyebilirsiniz. Taşa yatmak daha uygundur. Taş gibi katı cisimler gündüz güneşten topladıkları ısı ile gece sizi ısıtmaya çalışırlar. Bu hakikati İsfahan şehrinin meşhur İmam Meydanında keşfettim. Oradaki diğer Karton Otel konuklarından. Gece bir vakit uyandığımızda çimlerde yatan bir tek biz vardık. Halbuki tarihi yapının taşları üzerinde onlarca kişi uzanmıştı.

–          İnşa malzemesi olan kartonu yanınızda taşımanıza gerek yoktur. Zira gezegenimizin her tarafında kolayca bulunabilecek bir malzemedir. Ancak gece üzerinize örtmek için hafif bir örtü temin edebilirsiniz.

–          Araziye yerleşme şeklini de fotoğrafta da olduğu gibi, eşyalarınızı ortaya alacak şekilde bir askeri taktik uygulayabilirsiniz.

Tarifi verdikten sonra, artık anılarınızı dinleyebiliriz.

Karton Otel eğlenceli muhabbetler kurmanıza da vesile olabilir. Bir kızla oturmuş bir kahve içiyorsunuzdur. Ve kız size kaldığınız otelin yerini sorar. Ve siz ezile büzüle otelinizin şeklini tarif edersiniz. Ve o da şöyle haykırarak kahkaha atar:

-KARTON HOTEL!!!

Ve konuşmanız daha bir samimi aşamaya taşınır.

Otelimizin ismi de oradan çıkar.


Omer Dogan

Seyahatya.com sitesi yazarı. Şu an Güney Kore'de yaşıyor.

1 yorum

Omer Dogan · 17 Ağustos 2016 06:34 tarihinde

Çimler canlı olmaları hasebiyle ısı değişimleri çok hızlı olur. Çimlere uyuduğunuz vakit gece çok üşüyebilirsiniz. Taşa yatmak daha uygundur. Taş gibi katı cisimler gündüz güneşten topladıkları ısı ile gece sizi ısıtmaya çalışırlar. Bu hakikati İsfahan şehrinin meşhur İmam Meydanında keşfettik. Oradaki diğer Karton Otel konuklarından.

Cevapla