Korelilerin her sene kameri takvime göre kutladıkları bir bayramları var; Cusok (İngilizce; ‘Thanks-giving Day’, Korece: 추석 /Chuseok/). Bu bayram geldiğinde herkes yaşayan aile büyüklerini ziyaret eder.Onlara hürmetlerini sunarlar. Hatta önlerinde secdeye vararak bir nevi dini bir ritüel şeklinde bunu gerçekleştirirler. Vefat etmiş olan aile büyüklerini de çeşitli şekillerde yad ederler. (Bu gün ile-veya- bayram ile ilgili daha detaylı bilgiyi wikipedi gibi sayfalardan okuyabilirsiniz.) 

Bu sene Cusok Eylül ayının ilk haftasına denk geldi. Bir sonraki sene muhtemelen 10 gün öncesine tekabül edecektir.

Asıl anlatacağım bu sene Cusok arefesinde Koreli bir aileye misafir olmam. Kendi evi Seul’de olan bir arkadaşımın daveti üzerine evlerine misafir oldum. Kendisiyle Eun-Pyoung Yeni Şehir alanına yaptığım teknik bir gezi sırasında tanışmıştım.

DSC_005410464343_10152609868732221_2560705594344538491_nKeşke “Balık Yiyebiliyorum” Deseydim…

Kendi çekirdek ailesi 2 çocuğu ve eşiyle beraber dört kişiden oluşuyor. Evlerinin giriş katında da anne babaları ve neneleri bulunuyor. Aile bireyleriyle tanıştıktan sonra ilk olarak kahvaltı-öğle yemeği karışımı sofraya oturuyoruz.

Kore’de et yemediğimi bilen aile sofraya bol yeşillikli bir görüntü vermiş. (Kore’de helal et mevzusunu şimdi anlatsam mı..)

Sofradaki Kore’nin geleneksel yiyeceklerinden bazıları;

  • Çapçe (잡채)

  • Gim Yaprağı ( Bu aynı zamanda Gimbap sarması için kullanılıyor. Sade olarak ekmek niyetine yenebilir)

  • Kuk (Yeşillikli, çorbamsı şey…)

  • Kimçi (Bundan bahsetmeme gerek yok galiba)

Kore’de En Çok Sevdiğim Şey: Çocuklar

Kore’de çocuklar büyüklerden daha iyi İngilizce biliyor. Aileler çocuklarının dil eğitimine büyük masraflar yapıyor bunun için. Misafir olduğum ailenin de çocuklarıyla da ingilizce iletişim kurmak mümkündü. Bir de Uzak Doğulu çocuklarda ilginç bir ciddiyet var. Asıl bu çok hoşuma gidiyor.

DSC_0047

Yemekten sonra öteki aile bireyleriyle de tanışıp hep beraber bayram hazırlıklarına başladık. Pirinçler pirinçler…DSC_0061

Çiğköfte Yoğurur Gibi Pirinç Yoğurduk

Korelilerin “songpyeon” (rice cake) dedikleri bir tatlı-lokumsu yiyecekleri var. Bunu her mevsim hazırlarlar ancak özellikle Cusok Bayramına özel olarak songpyeon hazırlığı yaparlar. İşte benim Koreli aileye misafir olduğum gün de bunu yapma günüydü. Haydi bileğe kuffet. Çiğköfteden elde ettiğim tecrübeyi konuşturmalıydım. DSC_0068Songpyeon hazırlamak pek zor değilmiş. Başta hamur yoğurur gibi pirinç yoğrulur. Daha sonra yoğrulan bu pirinci ufak dilimlere bölüp içlerine susam ve isteğe bağlı başka şeyler katılır. Daha sonra kaynatılır…

Songpyeonumuz ocakta pişerken biz de bahçeye çıkıyoruz. Zira çok güzel bir bahçeleri var. 20140906_152639_710

Hem Seul’e bu kadar yakın olup hem de yeşillikler içerisinde bir eve sahip olmak çok güzel bir şey olsa gerek. Bahçelerinde her türlü sebzenin yanında içerisinde balık olan bir havuzları, tavukları ve iki köpekleri bulunuyor…20140906_162910_980Bir saat sonra pirinç keklerimiz ve pirinçli içeceğimiz (şikhe) hazırdı… Ailecek ürünümüzü denemek için sofraya oturduk. Tabi Kore usulü olarak evin büyük avlusundaki yere. Yere oturup yemek yemek kaybedilmeyen çok güzel bir gelenek. Halen Kore’de bir çok restoranda ayakkabılar çıkartılıp yerde bağdaş kurularak yemek yenir.10689727_10152609866797221_6795097855941458951_nİlksongpyeon denemem başarılı olmuş oluyor. Ailecek beğeniyoruz. Bu arada fotoğraftaki benim ilginç bulduğum detay; 4 nesil yan yana oturmuş durumda & ve evin gelini kaynanasının kaynanası ile aynı sofrada.

Ve şimdi sıra evin en küçük bireyine bir geleneksel şarkı söyletmeye geldi; 

Bu Kore’de geçirdiğim en güzel günlerden birisiydi. Galiba bu tecrübeyi hiçbir zaman unutmayacağım.

Teşekkürler güzel aile…


Öteki Güney Kore gezi notları:

Güney Kore Gezi Rehberi


Omer Dogan

Seyahatya.com sitesi yazarı. Şu an Güney Kore'de yaşıyor.

0 yorum

Cevapla