Şehri terk etmeli şimdi….

Geçen hafta sonu Kore’de organik tavukçuluk yapan bir çiftliği ziyaret ettim. Zaten epeydir Seul şehrinin bunaltısından kurtulup kırsal alanlara gitmek istiyordum, Singapur’dan gelen bir arkadaşım buna güzel bir bahane oldu.

Arkadaşım organik çiftçilik üzerine bir belgesel film çekiyor. Bana da ona eşlik etmek düştü. O çiftçilerle röportaj yaparken ben de tavuklarla fotoğraflaştım. Fotoğraflaşmak diye de bir fiil olur mu onu da bilmiyorum. Her neyse hasbihal diyelim o zaman.

DSC_0221Güney Kore gerek iklimi ve gerekse elverişli toprağının olmaması sebebiyle tarım ve hayvancılığın çok az olduğu bir ülke. Bununla beraber çevreci ve doğallığı korumaya yönelik projelere de büyük destek veren politikaları var.

Ziyaret ettiğim çiftliğin sahibi -ki çiftlikteki işlerin de çoğunu kendisi yapmaktadır- aynı zamanda sıkı bir slowfood ve woolf üyesi ve aktivistidir. Bu tür projeleri desteklemek için İstanbul’da dahi çeşitli konferanslara katılmış. Ben böylesine birikimli, çok güzel İngilizce konuşan birisinin tulum giyip çiftlikte çalıştığını gördüğümde biraz şaşırmıştım. Ama…

Çiftlikte tavuklardan başka dostlar da vardı….

Kore’yi gezip konuşmaya devam edeceğiz. Takipte olun.

Bu arada sayfamız yeni olduğu için facebook sayfamızı ve mail grubumuzu takip etmeyi unutmayın. Mail grubuna sağ taraftaki kutucuğa mailinizi yazarak üye olabilirsiniz.

Öteki Güney Kore notlarım için:

Güney Kore Gezi Rehberi

Kategoriler: Fotoğraf

Omer Dogan

Seyahatya.com sitesi yazarı. Şu an Güney Kore'de yaşıyor.

0 yorum

Cevapla