Bugün Seul şehrinin dokusunu anlatmak için sizi Bukhan Dağı’nın dibinde bir semte, Nokbeon’a götüreceğim. Bir iş merkezinin çatı katından Bukhan Dağı ve çevre mahalleleri izleyeceğiz.

Seul’deki En Yüksek Dağ

Seul’ün en yüksek dağı olan Bukhan Korece’de Kuzey Kore demek aynı zamanda. Seul’ün Kuzeyinde yer alan bu dağ çok güzel bir aktivite alanıdır. Haftasonları birçok Koreli bu dağa gezmeye çıkar. Kore’de Kiliseler ve Haçlar

Kore’ye gelirseniz gözünüze ilk takılacak şeylerden birisi kiliselerin çokluğu olacaktır. Aynı sokak üzerinde birkaç haç ile karşılaşabilirsiniz. Ancak bunların hepsi büyük kilise değil. Birçoğu mahallede yer alan ufak oda şeklinde toplanma alanlarıdır. Ama gösteriş olması için hepsi haçlarını büyük şekilde yaparlar.
Kore’de Çok Katlı Apartmanlar

Seul’de dağların arasında çok katlı apartmanlar uzanır. Bu şekilde çok katlı apartman blokları size ilk bakışta ürkütücü gelebilir. Ama Güney Kore’nin 50 milyonluk nüfusuyla Türkiye’nin sadece 1/6 sı kadar toprağa sahip olduğu düşünülürse bu şekilde çok katlı yapılaşmanın ne denli yararlı olduğunu anlayabilirsiniz. Güney Kore’nin kentleşmede benimsediği politika: Çok katlı konut alanları yapıp sosyal ve yeşil alanlar için büyük açıklıklar bırakmak. Bunda başarılı olduklarını belirtebilirim. 

Dönüşümün teğet geçtiği eski mahalleler:

Çok katlı konut alanlarının yanında 4-5 katlı evlerin olduğu eski mahalleler de göze çarpar. Bunların çoğu ya eski mahallelerdir. Cheongyangni ve Hoegi gibi. Veya lüks ve zengin mahallelerdir. Özellikle kent dokusunu fotoğraflarken çok katlı yapılar ile bu mahalleler arasındaki sert geçiş contrast bir görsel oluşturuyor.


Seul’ün farklı köşelerini birlikte keşfetmeye devam edelim. Lütfen takipte olun. Sitenin sağ tarafındaki kutucuğa mail adresinizi yazıp onaylarsanız bir sonraki yazılarımdan ücretsiz haberdar olursunuz.

Öteki Güney Kore gezi notları:

Güney Kore Gezi Rehberi


Omer Dogan

Seyahatya.com sitesi yazarı. Şu an Güney Kore'de yaşıyor.

0 yorum

Cevapla