Yemek çubuklarınızı hazırlayın Uzakdoğu’ya yemek seferine çıkıyoruz.

1.Tayland

Tayland mutfağı sadece Uzakdoğu değil tartışmasız tüm dünyanın en önde gelen birkaç mutfağından birisidir. Tayland yemeklerinde çok farklı tatları bir arada bulmak mümkün. Ayrıca yemekleri az yağlı olup sağlıklıdır.

Tom Yum isimli çorbaları dünyanın en bilinen çorbalarından birisidir. Sırf bu çorbayı yemek için sadece Tayland’da değil başka ülkelerde de Tayland restoranlarına gittiğim oldu. Uzun süre yaşadığım Seul’de bolca Vietnam ve Tayland restoranı vardı. 

Tayland yemeklerine dair en sevdiğim şeylerden birisi de sokak yemekleri. Bangkok’un sokaklarında çok leziz balık pişiren seyyar satıcılar var. Eğer bir gün Tayland’a seyahat ederseniz mutlaka deneyiniz.

Seyahatya - tom-yum-gai-1-2Foto: Rachelcooksthai’den

Istanbul’da Beyoğlu’nda 2 adet Tayland restoranı bulunuyor. Fiyatları ve tatları konusunda bir fikrim yok deneyenler yorum olarak ekleyebilirler.

2. Endonezya

Benim için Tayland’dan sonra yemekleri en güzel Uzakdoğu ülkesi Endonezya’dır.

Dünyadaki bir çok baharatın çıkış noktasının Endonezya olması bunun kısa bir özetidir. Hatta Baharat Adaları diye isimlendirilen adaları var. Avrupa’ya ve dünyanın her tarafına bir çok baharat, baharat yolu vasıtasıyla buradan götürülmüştür. ( 10 Baharat ve Hikayeleri )

Endonezya mutfağını özel yapan bir diğer şey çeşitlilik. Sumatra’dan Java’ya, Sunda’ya birbirinden çok farklı tatlar bulmanız mümkün. Çok baharatlı yemekler seviyorsanız Açe gibi yerlerin yemeklerine bakabilirsiniz, tatlı yemekler için Java bölgesi yemekleri idealdir.

Endonezya mutfağını nasıl böyle biliyorum diye sorarsanız, uzun süre Endonezyalı ev arkadaşlarım oldu. Hem de çok güzel yemek yapan arkadaşlar.

Nasi Goreng en bilinen yemekleri.

9125062697_f19dd3eca1_zFotoğraf: inBali’den

3. Japonya

Bu sıraya Kore mutfağını yazacaktım. Ama bunun haksızlık olacağını düşündüm. Kore mutfağında olan neredeyse herşey Japon mutfağında da bulunuyor. Kore mutfağının ünü son zamanlarda reklamların sayesinde dünyada ön plana çıkıyor.

wpid-img_6245Fotoğraf: thesushistation’dan

4. Çin

Evet köpek eti yemek gibi ilginç şeylerle ismi çıkmış olabilir ama bu Çin mutfağının dünyanın en zengin, en lezzetli mutfaklarından birisi olduğu gerçeğini değiştirmez. Dünyanın her yerinde Çin restoranları var. Ve Çin yemeklerini aşırı derecede seven insanlar var.

Dünyanın her yerinde Çin restoranları var. Ve Çin yemeklerini aşırı derecede seven insanlar var.

297677-chinese-food-chinese-foodFotoğraf: creativechinese

Taksim’de The Marmara otelinin yanından Gümüşsuyu’na doğru giderken sağda China Town diye bir yer var. Orada Çin yemeği deneyebilirsiniz.

5. Vietnam

Son olarak en güzel mutfaklarından birisnin Vietnam olduğunu düşünüyorum. Baharat ve tatlarında dengeli bir ayar var. O bakımdan öteki Uzakdoğu mutfaklarından da farklılar.

Vietnam mutfağı sağlıklı olması bakımından da ön plandadır. Vejeteryanlar için bir cennettir.

Benim en sevdiğim; Vietnam Fried Rice seçenekleri.

beafe6e207ad6b6c5218254c38894b73

İnstagram’da da Seyahatya’yı takip ediniz:

instagram: @seyahatya


Omer Dogan

Seyahatya.com sitesi yazarı. Şu an Güney Kore'de yaşıyor.

3 yorum

alanur123 · 26 Haziran 2018 18:30 tarihinde

bende moğolistana gitmek istiyorum ama orada hayat şartları nasıl bilmiyorum https://kagithane.alanurnakliyat.com/

Muntekim Gıcırbey · 15 Aralık 2016 10:54 tarihinde

Bazıları Tayland mutfağının Hint ve Çin mutfağı karışımı olduğunu söylüyor. Ama bana çok daha farklı geldi.
Kore’nin listede olmaması da yerinde.

Korecan Melike · 14 Aralık 2016 05:41 tarihinde

Kore’yi listeye almadığınız için sizi kınıyorum.
Vietnam yerine Kore olmalı!

Cevapla