Bangkok insanın çok farklı şekillerde zaman geçirebileceği bir şehir. Yoğun  insan kalabalığının olduğu Bangkok Central Palace‘dan tekneye binip şehrin bu huzurlu köşesine süzüldüğünüzde bunu çok iyi anlıyorsunuz. 20140101_133929 Tekne turuna başlanacak yer Central Palace’ın yakınında bir yer. Tekne turları 1 saatik ve 1.5 saatlik olmak üzere iki kısım.

Ücret:

1 saatlik: kişi başı 600 Baht (18 Dolar)

1.5 saatlik: kişi başı 900 Baht (27 Dolar)

Grup halinde gidiyorsanız pazarlık yapabilirsiniz. Ve bizdeki gibi ekibinizde Tayland’lı birisi de varsa o zaman çok daha güzel olur ikramiye.

Sonrası nehir… Chaopraya Nehri... Sadece nehir değil. Bu tekne turunda ayrıca iki kanal boyunca seyahat ediyorsunuz: Bangkoknoi ve Bangkokyai. Büyük Bangkok ve Küçük Bangkok olsa gerek.

Her kanallı yerleşim yerini Venedik’e benzetirler. Ama biz öyle yapmayalım. Bangkok çok daha farklı.

Tayland’a seyahat edeceğimi facebook sayfamdan haber ettiğimde takipçilerden birisi hararetle nehir kenarındaki yerleşim yerlerini incelememi söylemişti. Nehir kenarında birbirine karışmış farklı sosyal sınıflara ait yerleşim yerleri var. Çok lüks villalar da görülüyor. Ve hemen yanı başlarında yıkık dökük kulübevari evleri de. Aynı zamanda yüksek sanayi yapıları ve beton lojmanlar da ilgi çekici.

Kanal boyunca şehrin arka kısımlarına doğru ilerlediğinizde çok farklı şeyler de görüyorsunuz. Kanal kenarında güneşlenen timsahlar mesela.

Bir de burada öğrendiğim teknik bir bilgiyi sizinle paylaşmak istiyorum:

Nehir’den kanala geçerken su dengeleme işlemi yapılıyor. Deniz seviyesi gün içinde çok değiştiği için kanal etrafındaki yerleşim yerleri etkilenmesin diye kanalın girişinde bir kapak bulunuyor. Tekneler nehirden kanala geçerken bir su teknesine alınıp oradan kanal seviyesine indiriliyor. Bu da kanal girişinde tekne trafiği oluşmasına sebep oluyor.

 

—————

Not: Bundan sonraki yazılarımın mail olarak gelmesi için sitenin sağ  köşesindeki kutucuğa mailinizi yazıp gelen maili onaylamanız gerekmektedir. Diğer Tayland gezi notlarım için:

Tayland Seyahatyası

 


Omer Dogan

Seyahatya.com sitesi yazarı. Şu an Güney Kore'de yaşıyor.

0 yorum

Cevapla