Pelin otu kullanılarak yapılan Akupuntur tedavisini daha önce duymuştum. Ama şimdi anlatacağım  dumanlı terapi metodu hakkında daha önce hiçbir fikrim yoktu.

Koreli 1 arkadaşım Pazar günü için bir program yapalım dedi ve hemen seçenekleri sıraladı;

-Bungee Jumping? (Pas. diyorum. Adrenalini fazla sevmiyorum çünkü.) Sonraki seçenek:

-Gyongi-do’da geleneksel bir Hanok köyü. (Bunu da kendisi beğenmiyor. Şu an kar yok, kar yağdığı zaman gitmek daha güzel olur.) Ve üçüncü seçenek;

– 쑥좌훈. (Geleneksel bir Kore metodu diyor. Ama daha fazla anlatamıyor. Ben de süpriz olsun diye daha fazla araştırmıyorum)

Sonra biri Koreli ve biri Türkiyeli 2 kişiyi daha programa dahil edip gittik.

Yer; Bundang’da, Imae metro istasyonuna 100 metre yakınlıkta bir yer. Bundang, genellikle Gangnam’da çalışan insanlarının oturdukları bir yer. Gangnam’ın zengin profiline paralel olarak buranın da sosyal yapısı hakkında fikir sahibi oluruz.Mekana dair ilk izlenimim, mistik bir havasının olduğu. Işıklandırma, ve Kore geleneğindeki o ahşap yoğunluklu doku çok insancıl. DSC_0067 (2)

İlk olarak Kore’de sıradan bir alışkanlık olan yerde oturup çaylarımızı içiyoruz. Bu arada dört kişiden üçümüz ilk defa bu işlemi yapacağımız için yavaştan fikir sahibi oluyoruz.DSC_0054 (2)

DSC_0115 (2)Bu yöntem pelin otunun dumanıyla yapılan bir tedavi metoduymuş. Özellikle kadınlar tarafından tercih edilirmiş. Çünkü kadınların doğurganlığını arttırıyormuş. Sindirim yoluna falan da faydaları varmış.

Çok eski bir Kore usulüymüş (ilk defa Çin veya Japonya’da olmayıp sadece Kore’de olan bir şey. Ihm.)

Bu arada pelin otunun eski Şamanlar tarafından bolca büyü işlerinde kullanıldığını biliyorum. Acaba Kore’nin eski Şaman bağlarıyla bir ilişkisi var mıdır, emin değilim. Bilgisi olan birileri bizi yeşillendirsin.

Pelin otu ayrıca Akupuntur ve ısı terapisi (maxibustion)metdolarında da kullanılıyormuş.

İlk olarak etekli koyafetlerimizi giydik. Kıyafetin neden etek şeklinde olduğunu birazdan göreceğiz.

Ve ilk aşama; duman odası…

 Bu odada bir masa duruyor. Üzerinde kitaplar, dergiler falan var. Ama burada asıl olan üzerinde oturulan taburemsi şeyler. Eski usul tuvaletleri andırır gibi ortaları oyuk şekildedir. Çünkü onun içerisine pelin otu tütsüsü yerleştirilecek ve üzerine oturan kişinin vücuduna onun dumanı yayılmış olacak.  Ve işte tütsümüz geliyor:

Pelin otu karışımından çıkan duman sadece vücüda yayılmıyor, bir süre sonra oda bir çeşit duman hamamına dönüşüyor. Ve bu gözyaşı döktüren cinsten bir şey. Bu arada bunun göz kuruluğuna da faydasının olduğunu öğreniyorum. Bir yandan odanın dört bir tarafını saran dumanın altında gözyaşı dökerken bir yandan da pelinotu çaylarımızı içtik. Bu yaklaşık 20 dakika sürdü. Sonra ikinci aşamaya geçmek üzere başka bir odaya alındık;

2.odada maruz kaldığımız işlem ise ısı masajıydı. İçlerinde pelinotu karışımı tütsüsünü vücudumuzun belli noktalarında tuttuk. Burada bir süre uyumuş da olabilirim. Bir süre sonra bu aşama da tamamlanmış oluyor. Ve Pelin Otu Dumanı Terapisi  (İngilizce Vaginal Steam Therapy) maceramızı sona erdirip veda ediyoruz.


Öteki Güney Kore gezi notları:

Güney Kore Gezi Rehberi


Omer Dogan

Seyahatya.com sitesi yazarı. Şu an Güney Kore'de yaşıyor.

3 yorum

Şerife DOĞAN · 20 Haziran 2019 23:19 tarihinde

Hamile kalmak ıcın nasil yapıcaz anlamadim

Aysu · 12 Temmuz 2016 12:22 tarihinde

Merhaba,
siteniz çok güzel. Biz de Eylül ayında gideceğiz. bu çok ilginç bir gelenekmiş, ilk defa duydum açıkçası.
Fiyatı nedir ve önceden rezervasyon yaptırmak gerekli mi? terapiden sonra olumlu şeyler hissettiniz mi.
1 hafta seul’de kalacağız, günübirlik Busan şehitlik ziyareti istiyoruz, en kolay otobüs mü tren mi? önceden rezv gerekli midir?
ayrıca Lotte World ‘u de ziyaret etmek istiyoruz, biletleri indirimli almak için üye olunması gereken bir site tarzı bir şey var mı?
iyi günler

    Omer Dogan · 10 Eylül 2016 08:28 tarihinde

    Teşekkürler Aysu.
    Fiyatı hakkında birşey diyemeyeceğim. Çünkü hem rezervasyonu hem ödemesini o yapmıştı. Önceden rezervasyon muhtemelen gerekmiyordur.
    Busan’a gitmek için ise otobüsü tercih edebilirsiniz. Çünkü genellikle tren biletini önceden almak gerekiyor.
    Sabah ilk otobüsle gider gece dönersiniz. Ama bir gün Busan’da kalmanızı tavsiye ederim.

Cevapla