Karadağ’ın sahil şeridindeki şehirlerin konumları o kadar güzeldir ki birinde konaklar ve gün içerisinde diğerlerine geçip tekrar birkaç saat sonra geri konakladığınız şehre dönebilirsiniz. Mesela Kotor’da kalıp Budva’ya, Tivat’a, Perast’a veya Herzeg Novi’ye gidip tekrar akşam Kotor’a kaldığınız otele dönebilirsiniz. Ben de öyle bir program yaptım. Kotor’da kalacağım yeri ayarlayıp yükümü bıraktıktan sonra birkaç saatliğine Perast’a gittim.

Bu şirin kasaba Kotor’dan sadece 11 km uzaklıktadır. Kotor’dan Herzeg Novi’ye sık aralıklarla giden minübüsler bu kasabadan geçiyorlar. Ancak yanlış yerde inmemek için şoföre veya bilen bir yolcuya ineceğiniz yerde uyarması için tembihlemeniz gerekir. DSC_0179

Perast, Kotor körfezinde kurulmış tarihi bir kasabadır. Unesco Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. Venedikliler yönetimi altındayken en ihtişamlı dönemini yaşamış. Venedikliler buraya çok görkemli saraylar ve kiliseler inşa etmişler. Tarihi yapıları, Kotor Körfezi ve arka plandaki dağlarıyla bu kasaba harika bir karpostal havasındadır.

Minübüs bizi yol kenarında bırakıp devam edince ilk olarak aşağıya, kasabanın içine inmek yerine tepeye çıkıp yukardan bir fotoğraf çekmek istedim. Ama nafile. Yol kenarındaki nar ağaçlarının sıklığından kendime bir yol bulup da tepeye tırmanamadım. Sonra vazgeçip kasabanın içerisine daldım. Merdivenli sokaklarıyla insan Perast’ta büyüleniyor. Geçmiş çağlara dalıp gidiyor.

Perast’ı bir köşesinden ötekine 10 dakikada gezebilirsiniz. Fakat durup yapıların mimarisinin tadını çıkararak daha uzun süre geçirmelisiniz.

Körfez’de Perast hizasında iki adet  de küçük ada bulunuyor. Bunlar insan yapımı adalar imişler. Gospa od Škrpjela diye isimlendirmişler.Oraya ulaşmak için Perast’tan ufak teknelere binebilirsiniz.

Orada tanıştığım Hırvatistan’dan gelen teyzesini gezdiren Karadağlı bir bayan kendileriyle beraber Kotor’a dönebileceğimi söyledi. Onların arabasıyla geri Kotor’a döndüm. Sırp ve Karadağ siyasetinden bahsettik. Karadağ’ı politik olarak beğenmiyorlarmış. Son Sırp başbakanını daha karizmatik buluyorlarmış.

Sakin ve güzel bir gün oldu. Böylece Perast’ı En Sevdiğim Kasabalar listeme dahil ediyorum.

Yol hikayem devam edecek. Takipte olun.

Öteki Karadağ Gezi Notlarım:

Karadağ Gezi Notları

Arta kalan birkaç fotoğraf:


Omer Dogan

Seyahatya.com sitesi yazarı. Şu an Güney Kore'de yaşıyor.

0 yorum

Cevapla