Malta’nın ismini iyi veya kötü biliriz. Ancak haritadaki konumunu belirlemede aynı başarıyı gösteremeyiz. İngilizce öğrenilmeye gidilen yer olduğu için kafamız karışır. Şekspir’in ülkesine yakın bir yerlerde ararız. Halbuki Akdeniz’in küçük bir adasıdır  Malta (adalar da olabilir). Yarım milyondan bile az nüfusu vardır. Tarsus’un il olmayı başaramadığı bir dünyada ülke olmayı başarmıştır. Dahası Türkiye’nin yıllarca girmek için didindiği Avrupa Birliği’ne elini kolunu sallayarak girmiştir.

Kıskançlığımızı belirttikten sonra bir gezgin olarak incelersek eğer, Malta;

host.preview-Evlerin çoğunun cumbalı oduğu bir yerdir. Cumbalı evlerin olduğu sokaklar hep ilgimi çekmiştir. Galiba sırf bu yüzden Akdeniz ülkelerini çok seviyorum.

-Trafiğin öteki eski İngiliz sömürgelerinde olduğu gibi soldan aktığı bir ülkedir. Eğer daha önce trafiğin  soldan aktığı bir ülkede bulunmadıysanız şaşırabilirsiniz. Ben Malezya’da yaşamıştım bunu. Riskleri de var. Trafik lambasının olmadığı bir caddeden yolun karşısına geçerken Türkiye’den kalma bir alışkanlık ile sadece yolun bir tarafını kontrol edersiniz. Ve sonrası şiddetli bir korna sesidir. Hala irkiliyorum hatırladıkça. Ama Malta hakkında korkmanıza gerek yok bence, böylesine küçük bir ülkede trafik daha sakindir.

-Sokaktaki fiyatlar Avrupa’nın öteki ülkelerine nazaran daha uygundur Malta’da.

Bir de vikipedia usulü bir bilgi vereyim; Malta’nın yerel halkı etnik olarak Kuzey Afrika/ Arap kökene yakınken din ve mezhep olarak İtalyanlara yakındır.

Benim zihnimdeki Malta ise bir laboratuvardır. Genç insan denekleri birkaç aylığına oraya bırakılırlar. Ve daha sonra oradan alındıklarında İngilizce konuşur olurlar. İngilizce öğrenmenin yanında adadaki tatil de cabası olur. Siz de Malta’ya bırakılacak bir denek olmak ister misiniz. O zaman şöyle yapıyorsunuz;

dingli-cliffs_0.preview

Konaklama koşulları, yeri ve fiyatı ile uygun bir dil okulu buluyorsunuz. Ve bir kaç ayınızı hem tatil yaparak hem de İngilizce öğrenerek Malta’da geçiriyorsunuz.  Ben sizin için Maltalingua‘yı inceledim. Kurs fiyatları, ve programları konusunda detaylıca bilgi var sitelerinde. Bir de şuradan “erken kayıt” kampanyalarına da göz atabilirsiniz. Eğer Malta’da hem uygun hem de kaliteli bir dil eğitimi görmek istiyorsanız Maltalingua güzel bir seçenek gibi gözüküyor.

Ayrıca Maltalingua’nın konaklama seçeneklerini de göz önünde tutmanızı tavsiye ederim. Dil öğrenmek için bir ülkeye gidiyorsanız eğer, orada kalacağınız yer de en az kursta alacağınız dersler kadar önemlidir. Bu sebebple Maltalingua’nın sunduğu “apart daire” seçeneği daha çok insan ile tanışmanızı, dolayısıyla daha çok dil pratiği yapmanızı sağlar.

Malta ve dil kursu hakkında daha fazla bilgiye siteden bakabilirsiniz: www.maltalingua.com.tr


Not: Yazıdaki fotoğraflar Maltalingua sitesinden alınmıştır.

 

The following two tabs change content below.

Editör

Seyahatya.com iletişim için email adresi: seyahatya@gmail.com

Editör

Seyahatya.com iletişim için email adresi: seyahatya@gmail.com

4 yorum

Hızlı TOEFL deneme · 16 Eylül 2015 17:13 tarihinde

Malta konusunda verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim. Benim amacım TOEFL sınavından iyi bir puan almak. Bu nedenle yurtdışında eğitimle ilgileniyorum. Yabancı dil öğreniminde herkese başarılar dilerim.

İngilizce yurt dışı eğitimi · 7 Ağustos 2015 18:28 tarihinde

Teşekkürler yazınız çok faydalı oldu. İngilizce öğrenme hedefimde bilgilendirici yazınız ile daha net karar alacağımı düşünüyorum. Yurt dışında eğitim için Malta iyi bir seçenek olarak görülüyor.
Saygılar

Mehmet Ata · 10 Temmuz 2014 06:24 tarihinde

Ben olsam, ve de vaktim olsa, para verip dil kursuna gitmek yerine gider work and travel yaparım. hem para kazanır, hem dil öğrenirim. Ama Malta’ya bir kaç günlüğüne seyahate varım Alejandro!

    Omar Alejandro · 10 Temmuz 2014 06:38 tarihinde

    Work and Travel bahsedilmesi gereken farklı bir konu. Belki bir iki ülke görmek babından güzel bir yöntem olabilir lakin öyle herşey güllük gülistanlık değil. “Para kazanmak” fikri insana hoş geliyor, ama bir de Work and Travel’a gidenlerin çektikleri sıkıntılardan bahsetmek lazım. Evet bazıları çok güzel işlere denk gelip eğlenerek vakit geçiriyor olabilirler, ancak bunun yanında hiç memnun olmadan dönen de bir çok kişi var. Bunu arkadaşlarımdan biliyorum.
    Bu yüzden Work and Travel ile Malta’daki bir dil okulunu bir tutmak pek uygun değil gibi. Evet hazırlanın, Malta’ya gidiyoruz.

Cevapla