Dünyanın bir çok yerinde yaygınlaşan aşk kilitleri dünyanın ortak geleneklerinden biri haline geldi. Bir moda mı veya romantik bir seremoni mi onu siz düşünün, ben görsele bakıyorum. Görüntü olarak harika eserler çıkıyor ortaya; Bir bellek, bir hatıra defteri. Oraya konan her bir objenin arkasında farklı bir hikaye vardır. Bu etkileyici bir müze.

Bugün size Seul’de karşılaştığım aşk kilitlerinden bahsedeceğim. Namsan Dağı’nda, Namsan kulesinin etrafında bulunan aşk kilitleridir bunlar. Namsan Tower ile ilgili önceki yazımı da buradan okuyabilirsiniz.

dsc_0171

Namsan Tower‘a hiçbir araştırma yapmadan çıktım. Ne ile karşılaşırsam kardır, babındandı niyetim. O gün Seul’ün üzeri bir sisle kaplıydı, şehri istediğim gibi izleme imkanım olmadı. Bunun yerine bu aşk kilitleriyle karşılaştım.

Daha sonra Namsan Kulesine birkaç kez daha çıktım. Her seferinde en sevdiğim şey bu aşk kilitlerinin fotoğraflarını çekmek oldu.

Benzerlerine bir çok yerde rastlarsınız. Ama galiba en meşhurları Seul’deki ve Fransa’dakidir. Fransa’da aşıklar aşklarını kilide vurup anahtarlarını nehre atarlar. Halbuki Seul’de, Namsan dağının yamacından aşağı savururlar.

DSC_0022 (2)

 

Aslında turist yoğunluğu olmasa romantizmin dibine vurup uçulacak bir noktadır. Bir de başka bir şeye ilham veriyor ki boşverin söylemeyeyim.

Şimdi de bugünkü dersimizi uygulamalı olarak göstereceğiz. Birkaç Koreli çiftimiz aşklarını nasıl kilitlediklerini gösterecekler.

dsc_0173

Bir güzel poz veremediler aşıklar. Mekanın verdiği bir heyecan olsa gerek, biri şaşı gibi bakıyordu diğeri dilini çıkarıyordu. Yine de en düzgünü bu oldu. Böyle işte sonrasında o anahtarı kafalarının ardından aşağı attılar….

Neyse biz kendi aşkımızdan bahsedelim hazır buraya gelmişken: Aşkımız tabi ki Galatasaray!

-bölüm sonu-

Öteki Güney Kore gezi notlarım:

Güney Kore Gezi Rehberi


Omer Dogan

Seyahatya.com sitesi yazarı. Şu an Güney Kore'de yaşıyor.

0 yorum

Cevapla