Seyahatya | Tayland Gezi Notları

Tayland’ı veya Bangkok şehrini gezdim, gördüm diyebilmeniz için uğramanız gereken ilk yer bu ihtişamlı saraydır. Yanılmıyorsam dünyanın en çok ziyaret edilen ilk 5 sarayından birisidir. 1782 yılında inşa edilen bu saray yaklaşık 150 yıl Thai kraliyetine ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde de resmiyette olmasa da siyasi, kültürel ve konum bakımından Bangkok’un kalbidir. Bir çok etkinliğin ve protestonun gerçekleştiği yerdir.

Tayland'da İbadet Yerleri | Seyahatya

Saray bir çok yapıdan oluşan bir komlekstir. Binalardan bazıları daha devletsi royaldir, bazıları da dinsel yapılardır. Özellikle kompleks içindeki Wat Phra Kaew (Zümrüt Buda Tapınağı) küçük, zümrüt Buda heykeliyle çok ünlüdür. Bunun geçmişi 14. yüzyıla dayanır.
Zümrüt Buda Tapınağı yabancı turistler kadar yerli dindar Budistler tarafından da ziyaret ediliyor. Kıymet verdikleri kutsal bir yapıdır. Bu sebeple şunu belirteyim ki genel saraya girerken müsaade edilmesine rağmen bu yapıya girişte şapkalı ve kısa shortlu girişlere müsaade edilmiyor. Ayrıca tapınağa girerken de ayakkabılarınızı çıkarmalısınız. Orayı ziyaret edeceğiniz gün ona göre giyinmeli.  Fotoğraf çekimine aynı şekilde müsaade edilmiyor.  

Bu tapınağın içini görmek için uzunca bir insan kuyruk bekledim. İçeri girdiğimde ilk gördüğüm: Tavan Arasındaki Buda. Buradaki Buda heykeli küçük ve oldukça yüksek bir noktadadır. Bana Julie Otsuka’nın kitabının ismini hatırlattı.

Din ve imparatorluk imgelerinin birlikte hamanlandığı bir saraydır Bangkok Büyük Sarayı. Buda heykelleri de görürsünüz Thai sembolü olan hayvan-insan karışımı figürler de. Bu figürler en güzel yapıların dış cephelerinde yapılmış. Yapıların içinden çok dış kısmında aralarında dolaşmak zevk verir. Süsleme detayları harikadır.

Burayı gezeceğiniz vakti iyi ayarlamalısınız. Doyasıya gezmek için 2-3 saatlik bir vakit tahsis edebilirsiniz. Ancak çok kalabalık olan haftasonsonlarından çok haftaiçi günlerde gitmenizi tavsiye ederim.

Açılış Saatleri:  08:30 – 15:30
Yer: Na Phra Lan Road, Old City (Rattanakosin)
Bilet: Biletler açık olan saatler arasında satılıp ücreti 400 Baht (12.5 Dolar).

—————

Not: Bundan sonraki yazılarımın mail olarak gelmesi için sitenin sağ  köşesindeki kutucuğa mailinizi yazıp gelen maili onaylamanız gerekmektedir. Diğer Tayland gezi notlarım için:

Tayland Seyahatyası


Omer Dogan

Seyahatya.com sitesi yazarı. Şu an Güney Kore'de yaşıyor.

0 yorum

Cevapla