Bu yazıda kardeş ülkemiz Güney Kore’ye gitmeden önce bilinmesi gereken en temel bir kaç bilgiyi sıraladık. (Eğer bunlar bildiğiniz şeyler ise daha detaylı Güney Kore gezi notlarımızı buradan bakabilirsiniz)DSC_0193

 

1.Para Birimi/ Değeri

Güney Kore’nin para birimi Won‘dur. Değer olarak yaklaşık 1000 Won 1 Dolara  denk geliyor (en son kuru 0.95). Dolar karşısında fazla değişken olmadığı için hesaplaması kolay olmaktadır.

Hayat pahalılığı ise neredeyse Türkiye’nin iki misli civarındadır. Bu sebze meyve gibi şeylerde 3-4 misline kadar çıkabiliyor. Bununla beraber ulaşım masrraflarında ise neredeyse Türkiye ile aynı, hatta Türkiye’den daha ucuzdur.

2.Dil Durumu

Güney Kore’de konuşulan dil Korecedir. Bu Kuzey Kore’de de konuşulan dildir aynı zamanda. Korece bir Ulay-Altay dili olduğu için gramer olarak Türkçeyle benzerlikleri bir hayli fazladır. Benzerliklerinden birisi: bakı-vermek, düş-e-yazmak, bak-a-durmak sisteminin benzerinin Korecede de olmasıdır. Ancak Çince’den bir hayli fazla kelime aldığı için kelimelerinin telaffuzu ve ezberlenmesi biraz zordur. Bu dili en kolay öğrenen yabancılar ise sırasıyla; Japonlar, Moğollar, Özbekler, Kazaklar, Türklerdir…

Korelilerin İngilizce bilirliği veya Kore’deki İngilizce eğitimi tartışmalı bir konudur. Birçok kişi çok iyi bir şekilde yazı İngilizcesini bilmesine rağmen konuşma İngilizcesini beceremiyor. Bunda Korelilerin ağız yapısının yabancı dillere yatkın olmaması ve Kore insanının yabancılara karşı çekingen olması büyük rol oynuyor. Bu arada günümüz Korecesinde aşırı derecede fazla İngilizce kelime olduğu için toplumda Konglish diye bir tabir çokca kullanılıyor. Ancak Korecedeki bu İngilizce kelimelerin telaffuzları bir hayli değiştiği için yabancılar tarafından fark edilmesi zor oluyor. Mesela; İngilizcedeki bus (otobüs) kelimesi bos-ı şeklinde telaffuz ederler.

Korelilerin Hangıl diye bir alfabeleri vardır. Bu alfabe Türkçe gibi heceli dillerin yapısına en uygun alfabedir. Eğer bir gün devlet-i ali’den birisi muhatap alıp da bana danışırsa kesinlikle Türkçe için bu alfabenin kullanmasını tavsiye ederim.

3.Dikkat Çeken Yönleri

  • Türkiye’yi hyonçe nara diye tarif ederler. Bu kardeş ülke demektir. Türkiye’yi gezmiş, Kapadokya’yı, Pamukkale’yi çok iyi bilen Korelilerin sayısı bir hayli fazladır.

-Uzak Doğu’da Filipinler ile birlikte Hristiyanlığın en yaygın olduğu iki ülkeden birisidir. Ülkenin yaklaşık %34’i Hristiyandır (Çoğunluğu Protestan ve Katolik). Başkent Seul’de Hristiyan nüfusu %40’lara kadar çıkıyor. Özellikle Türkiye, Endonezya gibi Müslüman ülkelerde birçok Koreli misyonerlik yapmaktadır. Ülkenin yaklaşık %25’i ise Budist’tir. Budizm ise Busan gibi Güneydoğu bölgesinde en yaygın inançtır. Korelilerin toplum yapısını şekillendiren diğer iki dogma ise Konfiçyüs öğretileri ve eski Şaman gelenekleridir. Din konusunda aşırı bir özgürlük söz konusu olduğu için aynı aile içerisinde Hristiyan, Budist, Ateist, hatta Müslüman birlikte bulunabiliyor.

-Geleneksel kültüründe aile kavramı çok ön plandayken, günümüzde kapitalist Amerikanvari sistem yeni bir Kore kültürü oluşturmaktadır. Yaşlı nüfusu bir hayli fazladır. Yaşlı nüfus ile genç nesil arasındaki çizgi çok keskindir. Seul’de bunu gözlemlemek çok kolay oluyor. Gangnam gibi enerjik semtler genç neslin çekim noktalarıyken Cheongyangni gibi eski semtler yaşlı nüfusu barındırıyor daha çok.

4.Ülkeye Giriş, Vize Durumu

Güney Kore Türkiye vatandaşlarından 3 aylık süre için vize muafiyeti sağlıyor.

Türkiye’den Seul’e uçuşlar İncheon Havaalanı’na yapılmaktadır. İncheon şehri Seul’e 1 saatlik mesafededir. Buradan Seul’e metro veya otobüs ile ulaşılabilir. Otobüs ücreti 15 Dolar.

5.İdeal Seyahat Vakti

Kesinlikle İlkbahar ve Sonbahar. Japonların Sakura dedikleri Kiraz Çiçeği mevsimi Kore’de de yaşanır. Ve bu mevsimde (Nisan ayının ilk yarısı) Kore rengarenktir.

Sonbaharda da ağaç yapraklarının sararmasıyla yine her taraf rengarenk olur.

Kore’ye gidilmeyecek iki dönem ise:

-Temmuz ayının ikinci yarısından Ağustos’un sonuna kadar. Ve;

-Ocak ayından Şubat’ın ortalarına kadar.

Birincisinde rütubetli-sıcak-yağmurlu bir hava hakimdir. İkincisinde ise soğuk-kuru-karlı bir hava etkilidir.

6.Ulaşım

Belki de dünyanın en kullanışlı ulaşım sistemine sahiptir. Şehir içi ve şehir dışı ulaşımı çok ekonomiktir. Kore’ye  seyahat edilmesi durumunda T-Money (İstanbul kart gibi) denen karttan alınması gerekir.

seoul_subway_map_engSeul Metro Haritası.

7.Güney Kore’de Konaklama

Güney Kore dünyanın en pahalı ülkelerinden biri. Bu yüzden konaklama maliyetleri de biraz fazla olabilmektedir. Ancak hostel, hasuk çip gibi metodlarla bu maliyet en düşük seviyeye indirilebilinir.

Güney Kore’deki en uygun otel, hostel veya guesthouse fiyatlarına buradan bakabilirsiniz.

8.Güney Kore’ye Tur

Poster


Omer Dogan

Seyahatya.com sitesi yazarı. Şu an Güney Kore'de yaşıyor.

2 yorum

Süleyman Günay · 7 Mart 2018 15:01 tarihinde

merhaba Korece öğrenmek için seulde gidebileceğim bir kurs var mı

    Seulkolik · 8 Mart 2018 02:17 tarihinde

    Çoğu üniversitenin paralı dil kursları var.
    Ayrıca global center denen yerlerde ücretsiz Korece dersleri de var. basvuru tarihlerini takip edip katılabilirsiniz.

Cevapla