Bugünkü Bosna Hersek gezi notumuzda Mostar’a 12 km mesafedeki bir tekkeye konuk olacağız. Blagay tekkesi. Boşnakçada Blagaj Tekija deniliyor. Son zamanlarda Alperenler Tekkesi diye isimlendirilmeye çalışılsa da bunun tarihi bir dayanağı yokmuş.DSC_0286 (2)

Bosna Hersek’in bu mistik köşesi başta bir Bektaşi tekkesi olarak kurulmuş.  Daha sonra Kadirî, Halvetî ve Nakşibendî tarikatlarına ev sahipliği yapmış.

Dağ, su, tekke tam bir münzevî ortam.

Sarı Saltuk ismi yazılı tabelada. Onun tarafından kurulmuş. Bu isme Anadolu’nun birçok yerinde daha rastlarsınız. Dersim’de, Elazığ’da… Birçok yerde onun adına türbe hatta mezarlar var. Bu haliyle gizemli bir isimdir. Anlatılanlara göre 16. yüzyılda Osmanlı Balkanlarda hakimiyet kurunca buradaki nüfuzunu arttırmak için tarikatların bu bölgede yayılmasını sağlamış. Ve bu tarikatlardan ilk ve en etkili olan ise Bektaşi tarikatıymış. Sarı Saltuk’un da o dönemde Ahmet Yesevi tarafından Rumeli’ye gönderildiği zannediliyor.  Balkanlarda birçok Bektaşi tekkesi var. Bunlardan birkaçı halen aktif olarak kullanılıyor. Mesela Arnavutluk’un Berat şehrine yakın bir dağın başındaki Bektaşi tekkesi her yıl binlerce ziyaretçi ağırlıyor.

Ben Blagaj’ı gördüğümde Feqîyê Teyran’ın su ile uzun uzun muhabbet edip sırrını sorduğu; arayıp, bulduğu şiirini hatırladım. Ey Av û AvFeqî, “Ey av û av” şiirinde şu dizelerle coşkusunu dile getirir:

Ey av û av,  ey av û av
Ey su, ey su
Ma tu bi ‘işq û muhbetê
Sen de mi aşıksın, dertlisin?
Mewc û pêlan tavêy belav
Dalgaları etrafa savurur
Bê sekne û bê rahetê
Durmaksızın akar, mutsuz musun?

(…) 

Bir de burada leziz alabalık servisi yapan tesisler var. Bir de Boşnak kahvesi tabi.

Bugünkü yazımı bitirmeden önce özel bir video paylaşmak istiyorum. Anadolu’nun Kayıp Şarkıları adlı belgeselden alınmış bir video.  Dersim yöresinden.

Bosna Hersek hakkında konuşmaya devam edeceğiz. Takipte olun.

Diğer Bosna Hersek Gezi Notlarım için:

Bosna Hersek Gezi Rehberi


Omer Dogan

Seyahatya.com sitesi yazarı. Şu an Güney Kore'de yaşıyor.

1 yorum

muntekim gicirbey · 14 Temmuz 2015 14:18 tarihinde

Buranin isletmesi son zamanlara kadar Fetullah Gulen cemaatinin elindeydi. Ancak son haberlere gore gecenlerde cemaatin elinden alinmis. Böylece cemaat tarafından konulmaya çalışılan “Alperenler Tekkesi” isminden de vazgeçilmiş oldu. http://www.dunyabulteni.net/m/gunun-haberleri/328799/blagay-tekkesi-yeniden-mostar-muftulugunde

Cevapla