Seul’de yaşayan birisi olarak Güney Kore’yi ziyaret etmek isteyen Türkiye vatandaşlarına yardımcı olması için bir gezi rehberi hazırlamaya karar verdim. Daha sonra güncellenmek üzere bu sayfada Seul’de Gezilecek Yerleri sıralayacağım. Burada sıralayacağım yerlere en doğru şekilde ulaşabilmek için Seul’ün dijital veya basılı bir metro haritasını edinmeniz gerekir. Sıralamayı önem ve birbirlerine olan mesafelerini göze alarak düzenledim.Seul’de iyi vakit geçirmeniz dileğiyle:

1.Gyeongbok- Gung Sarayı

Gyeonbok Sarayı. Bu bir 14. yüzyıl sarayıdır. Kore yarımadasında 500 sene hüküm süren Cuson Hanlığının ilk saraylarındandır. Cuson (Juseon) Hanedanlığı hükümdarlığını kurduğunda 5 adet saray kurmuş. Ve bu 5 saraydan birisidir. Aslında bir saraydan öte içerisinde çeşitli yapıların olduğu bir komplekstir burası.

dsc_0081

Nasıl Gidilir:

Metro; Gyeongbokung İstasyonu (3.Hat), 5. Çıkış


 

2.Gwanghwamun Meydanı

Hangul’un (Kore alfabesi) kurucusu efsanevi Juseon kralı Büyük Sejong için yapılmış bir heykelin ve Amiral Yi Sunshin‘in heykellerinin olduğu meydandır. Seul’ün merkezi sosyo-kültürel merkezi durumundadır.

2014-08-13 04.17.07 1

Nasıl Gidilir:

Metro; Gwanghamun İstasyonu (5.Hat), 2. Çıkış


 

3. Çongeçan Kanalı (Cheonggyecheon)

Seul’ün son yıllada dünyaca nam kazanmış, dahiyane bir proje olarak görülen kanalı ve etrafındaki sosyal alanlar. Özellikle çılgın projeler arefesinde olan Türkiye insanlarının muhakkak görmesi gereken bir yer.

dsc_0204

Nasıl Gidilir:

Metro; Gwanghamun İstasyonu (5.Hat), 5. Çıkış


 

4. Insa Dong 

Insa Dong Seul’ün en ünlü geleneksel semtlerinden birisidir. Seul’ü ziyaret eden çoğu turist tarafından muhakkak gezilen bir yerdir. İstanbul’da İstiklal Caddesi’nin Galata kısmını andırıyor. (İnsa Dong ile alakalı yazdığım yazı ve çektiğim fotoğraflara şuradan ulaşabilirsiniz)

DSC_0221Nasıl Gidilir:

Metro; Anguk İstasyonu (3.Hat), 2. Çıkış


5. Bukçon Hanok Köyü

Tarihi Seul sınırları içerisinde yer alan, geleneksel Kore Hanok evlerinin görülebileceği bir semt. İnsa-dong’dan yürüme mesafesindedir. Seul’deki en güzel Hanok evlerini burada görebilirsiniz. Ayrıca bir çok geleneksel atölye ve çay evi gibi yerler de bulunuyor burada.

dsc_0317

Nasıl Gidilir:

Metro; Anguk İstasyonu (3.Hat), 2. Çıkış. (Kuzey yönünde yürümelisiniz)


 

6.Bukhan Dağı Milli Parkı

Seul’ün içinde ve etrafında haftasonları gezilecek çok güzel dağlar bulunuyor. Bunlardan en önemlisi BukhanDağı’dır. Açık bir havada Seul’ü tepeden izleme imkanı bulursunuz. ‘Buk’ kelimesi Korecede ‘kuzey’ anlamındadır. Böylece ismi ‘Kuzeydeki Büyük Dağ’ manasına geliyor. Tarihi Seul şehri 3 dağın arasına kurulmuştur. Bunlardan şehrin kuzeyine düşen dağ bu dağdır.

1504140_694722050546625_545701931_n

Nasıl Gidilir:

Metro; Gireum İstasyonu (4.Hat), 3. Çıkış.


 

7. Dongdaemun Market

Dongdaemun İstanbul’un Mahmutpaşa’sını andıran bir yerdir. Burada bir çok ufak ve büyük çaplı mağaza bulunuyor. Özellikle ticaret gezisi yapan Türkiye vatandaşları buraya uğruyorlar.

Nasıl Gidilir:

Metro; Dongdaemun İstasyonu (1. ve 4. Hat), 8. Çıkış


 

8.Myeongdong 

Seul’ün alışveriş kalbi. Genellikle çok kalabalık olur. Burada birçok Koreli ve yabancı tekstil mağazasını bulma imkanınız bulunuyor. Ayrıca yemek konusunda da güzel bir noktadır. Çünkü farklı ülkelere ait restoranlar bulma imkanınız var.

Nasıl Gidilir:

Metro; Myeongdong İstasyonu (4. Hat), 5. Çıkış


 

9.Namsan Kulesi (Namsan Tower)

Seul’ün sembollerindendir (ama ben beğenmiyorum). Açık bir havada etkileyici bir Seul manzarası izleme şansı bulursunuz. Ayrıca buradaki aşk kilitleri de görülmeye değerdir. SONY DSC(Kendi çektiğim fotoğraflar içerisinde etkileyici bir Namsan Tower fotoğrafı bulamadığım için viator‘un çektiği bu fotoğrafı paylaştım)

Nasıl Gidilir:

Metro; Myeongdong İstasyonu (4. Hat), 5. Çıkış

(Teleferik veya otobüs ile çıkılabileceği gibi yürüyerek de Namsan Kulesine çıkabilirsiniz.)


 

Liste devam edecek…

Bu sayfayı sık kullanılarlarınıza ekleyebilirsiniz. (ctrl+shift+d ;))


 

Diğer Güney Kore gezi notlarım için:

Güney Kore Gezi Rehberim

 


Omer Dogan

Seyahatya.com sitesi yazarı. Şu an Güney Kore'de yaşıyor.

11 yorum

NeL · 15 Ocak 2020 15:46 tarihinde

Bilgiler için çok teşekkür ederim. Jeju’dan yarın Seul’e geçeceğiz ve tüm planları son gün yapan bi ikiliyiz. O yüzden bu pratik bilgiler çok işimize yarayacak.
Başka bir yazıdaki helal yemek siparişi notu için de ayrıca teşekkür ederim. Harika bir fikir, Allah razı olsun:)

güzide · 31 Ocak 2017 11:24 tarihinde

merhaba ömer bey korede yapılcak aktivteler için totelde nekadar bi para almalıyız

  Omer Dogan · 2 Şubat 2017 14:27 tarihinde

  merhaba güzide hanım,
  kaç günlük bir gezi ve ne tür aktivitelere katılmak istediğinizi belirtirseniz daha doğru bir cevap verme imkanım olur.
  genel olarak kore’de pahalılık türkiyenin 2-3 katı oranında.

ece · 16 Ocak 2016 08:35 tarihinde

Ömer bey Seul’e turistik amaçlı gezi için konaklama konusunda otel olarak lokasyonu en rahat nereyi önerirsiniz. Ayrıca K-pop üyeleri ile tanışma şansımız nerede daha çoktur?

  Omer Dogan · 18 Ocak 2016 11:08 tarihinde

  Merhaba Ece Hanım,
  Seul’ün merkez noktalarında metro istasyonuna yakın herhangi bir yerde kalabilirsiniz. Örneğin: Myeong-dong, Gangnam, Insa-dong, Iteawon, Hongdae… (Otel fiyatlarına buradan bakabilirsiniz: https://www.hotelscombined.com.tr/Place/Seoul.htm?a_aid=140066)
  K-pop starları hakkında ise bir bilgim bulunmuyor…
  Sağlıcakla,

Anonim · 26 Kasım 2015 16:09 tarihinde

Ömer Bey merhaba, öncelikle faydalı paylaşımlarınız için teşekkürler. Annem ve kuzenim yeni yıl öncesi Seul’e kısa bir seyahat yapmak istiyorlar. Insadong, Dongdaemun, Namdaemun gibi yerleri dolaşacak, alışveriş yapacaklar. Uzun yıllar önce biz geldiğimizde Lotte Hotel’de kalmıştık, şimdi saydığım yerlere kolay ulaşabilecekleri ancak daha uygun fiyatlı temiz ve güvenilir bir otel arayışı içindeyim. Direkt tavsiye edebileceğiniz bir otel var mıdır? Yoksa, sadece kolay ulaşım sağlayabilecekleri bir semt önerir misiniz? Çok teşekkürler:)

Omer · 25 Eylül 2015 08:43 tarihinde

Merhaba, kis aylarinda seul nasil acaba? Tavsiye eder misiniz? Artilari ve eksilerini soylerseniz sevinirim.

  Omer Dogan · 25 Eylül 2015 16:01 tarihinde

  Merhaba,
  Seul’de her ayın farklı bir güzelliği var. Ben özellikle kışını da seviyorum. Doya doya soğuğu yaşamak için güzel bir yer.
  Ama en çok tavsiye edilen sonbahar ve ilkbahar.

burcu doğan · 8 Ocak 2015 10:04 tarihinde

Ömer bey merhabalar,sitenizle tesadüfen Seul’e gitmek isteyen bir arkadaşıma araştırma yaparken tanıştım ve çok hoşuma gitti.Böyle güzel paylaşımlara çok ihtiyaç var;teşekkürler.Sizden bir ricam olacak ,tüm bu verdiğiniz bilgiler dışında örneğin restoran,çay evi vs konularında çok spesifik, (ve hatta adres) birkaç bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Mail adresimi yineliyorum.burcudogan65@hotmail.com

Burcu Doğan

  Omer Dogan · 9 Ocak 2015 07:31 tarihinde

  Merhaba Burcu. Facebook’ta yazdığın mesajı da gördüm. Acilen istediğin konularda bir “Seul’de yapılacaklar listesi” hazırlamaya başladım. Liste henüz tamamlanmadı ama en azından yeme-içmeye dair kısma bakabilirsiniz:
  http://www.seyahatya.com/seulde-yapilacak-100-sey

Cevapla