Merhaba değerli okuyucu.

Bugün sana Güney Kore’nin başkenti Seul’de görülmeye değer bir yerden bahsedeceğim. İsmi Ihwa Maeul (Ihwa Village), yani Ihwa Köyü. Tarihi Seul surlarının iç kısmındadır. Dongdaemun’dan veya Hyeahwa’dan yürüyerek gidilebilir. DSC_0042 (2)

Buranın ismi köy olabilir ancak Seul’ün en merkezi yerlerinden birindedir. Bu, Kadıköy’ün İstanbul’un göbeği olması gibi bir şey. Büyük kısmı 50 yıl önce savaştan sonraki karmaşada inşa edilmiş.

Seul’ün son zamanlarda popülerleşen sanat köşelerinden birisi. Son yıllarda buradaki evler birer birer tadilat geçirip kafe ve sanat galerilerine dönüşmüş. Sokaklar graffiti ve başka sanat eserlerini ağırmalaya başlamış.

Seul’de Bir Mural Mahalle: Ihwa Köyü

İngilizce bu tür yerlere mural village deniliyor. Yani duvar resimlerinin bolca olduğu yer. Biraz Beyoğlu bölgesinde Tophane’yi andırıyor. Veya Karaköy olabilir.DSC_0047 - Copy Ihwa Mahallesi özellikle haftasonları yoğun ziyaretçi akınına uğruyor. Ziyaretçisi arttıkça doğal olarak burada yaşayan çoğu yaşlı insanlar da evlerini satıp başka bölgelere taşınıyorlar. Bir sonraki görselde de gördüğünüz gibi burası bir çeşit turistik bölge haline getirilerek aynı zamanda başka bir problem doğrulmuş oluyor. Gürültü. Uyarı levhasında ona vurgu yapılıyor.

“Lütfen Sessiz Olun, İnsanlar Burada Yaşıyor.”

DSC_0015

Seul’ün bu şirin mahallesini çok seviyorum. Uzak olmadığı için arada sırada uğruyorum. Her seferinde farklı bir şeyler görüyorum.

En son gittiğimde karşılaştığım süpriz en güzeliydi.

İran’lı Ali ile Zehra Seul’de

İran’lı yönetmen Majid Majidi’nin çok ünlü bir filmi var bilir misiniz; Children of Heaven (Cennetin Çocukları). Benim favori İran filmlerimden birisidir. Majidi’nin öteki filmleri gibi çokca hüzünlüdür. İşte bu filmi biliyorsanız Bu filmin iki kahramanı Ali ile Zehra kardeşleri de bilirsiniz. Seul’de onlarla karşılaştım. Kimin eseri olduğunu bilmiyorum ama oradaydılar.

Seul’ün Tüm Graffitileri Bir Yerde

Ihwa Mahallesinden kamerama takılan birkaç fotoğraf daha:

Ihwa Mahallesine Nasıl Gidilir:

Metro: 1 No’lu hat, Dongdemun İstasyonu‘ndan inip şehir surları boyunca yürüyün. Veya

4 No’lu hat, Hyehwa İstasyonu‘ndan inip yürüyün.


Seul’ün farklı köşelerini birlikte keşfetmeye devam edelim. Lütfen takipte olun. Sitenin sağ tarafındaki kutucuğa (mobile ile bağlanıyorsanız aşağıda bir yerlerdedir) mail adresinizi yazıp onaylarsanız bir sonraki yazılarımdan ücretsiz haberdar olursunuz.

Öteki Güney Kore gezi notları:

Güney Kore Gezi Rehberi


Omer Dogan

Seyahatya.com sitesi yazarı. Şu an Güney Kore'de yaşıyor.

0 yorum

Cevapla