Seul’de görülmesi gereken en güzel yerlerden birisi de Insa-dong’tur. Burası tarihi Seul sınırları içerisinde yer alan bir semttir. Eski Seul’de burası alt tabaka Korelilerin yaşadığı bir mahalleyken günümüzde pek turistik, pek şaşalı bir yerdir.

Ben burası için Seul’ün İstaklal Caddesi yakıştırmasını yapıyorum…

DSC_0231

Buranın kıymetlenmeye başlaması Japon sömürgesi zamanlarında başlar. Maddi imkansızlıklarla yüzyüze kalan üst sınıf aileler bazı kıymetli eşyalarını getirip bu bölgede pazarlamaya başlamışlar. Ve böylece  burada İstanbul’daki İstiklal caddesine benzer dükkanlı bir sokak oluşmaya başlamış. Bir nevi zanaat sokağı oluvermiş.

DSC_0221

Insa-dong biraz İstiklal caddesini biraz da Tophane’yi andırır. Burada kaligrafi ustalarını da görürsünüz, geleneksel Kore kıyafetleri satan dükkanlar da.

a

Hazır yeri gelmişken Kore kalligrapisinden de bahsedelim.  Nasıl ki Türkiye’de Arap alfabesi üzerine kaligrafi yaygınsa Kore’de ülkenin eski alfabesi olan ve halen de bazı kelimeleri yazmak için kullandıkları Çin alfabesi üzerine kalligrafi yaygındır.

Ve Insa-dong bir nevi kalligrafi sanatçılarının uğradığı bir merkezdir aynı zamanda. Burada atölyeleri olduğu gibi, gerekli malzemeleri temin ettikleri bir yerdir aynı zamanda.

img_0254

İstiklal Caddesi’nde olduğu gibi Insa-dong’da da her zaman eğlenceli bir şeyler bulmak mümkündür. Buranın da sokak müzisyenleri var. Göstericileri de, sosyal faaliyet peşinde koşan gönüllüleri de.

DSC_0325

Insa-dong’a ilk gittiğimde caddedeki bir insan kuyruk dikkatimi çekmişti. Ne olmasını tahmin edersiniz, Türkiye dondurmacısı. Sokakta başka dondurmacılar da var. Hatta tuhaf pazarlama yöntemleri de bulmuşlar. Ah bu pazarlamacılar….

DSC_0330

Bu arada Insa-dong’ta çok güzel modern yapılar var. Eğer mimari ilginizi çekiyorsa o bakımdan da pek doyurucudur.dsc_0327

Yazıyı fazla uzatmadan urada bırakalım. Bir dahakine Insa-dong’ta birer Kore çayı içip gezmeye devam ederiz.

-bölüm sonu-

—————

Not: Bundan sonraki yazılarımın mail olarak gelmesi için sitenin sağ üst köşesindeki kutucuğa mailinizi yazıp gelen maili onaylamanız gerekmektedir. Diğer Güney Kore notlarım için:

Güney Kore Gezi Rehberi


Omer Dogan

Seyahatya.com sitesi yazarı. Şu an Güney Kore'de yaşıyor.

0 yorum

Cevapla