defaultGangwon, Güney Kore’nin Kuzey Doğu eyaletidir (Kore’nin yerel yönetim sisteminin tuhaflığından dolayı “eyalet” tabirinin ne kadar doğru olduğuna emin değilim). Bir tarafı Kuzey Kore, öteki tarafı da Japonya’ya bakan denizdir. Dağlık olduğundan Kore’nin nüüfus yoğunluğu en düşük bölgesidir.

Gezmek için ise Kore’nin en ideal yerlerinden birisidir. Hem görülecek çok şeyinin olması hem de başkent Seul’e yakın olması Gangwon-do’yu önemli bir çekim merkezi yapıyor.

Nasıl Gidilir:

Kore’nin her yerine olduğu gibi Gangwon’a da ulaşım çok kolaydır. Seul’den uçak, otobüs, tren veya özel araçla gidilebilinir. Ancak tren yolu dolanarak gittiği için otobüse nazaran daha uzun sürebilir. Trafik olmadığında otobüs 3 saatten az sürerken tren ile 5 saate kadar uzayabilir. Veya benim yaptığım gibi özel aracınızla gitmeyi tercih edebilirsiniz. Böylece farklı yerlerdeki gezilecek yerleri daha rahat bir şekilde gezme imkanınız olur. Gezilecek yerler içerisinde yaylalar ve kırsal alanların olması göz önüne alınırsa üçüncü yol en uygunudur.

Yangyang şehrinde bir de uluslarası havaalanı bulunmaktadır.

Gezilecek Yerler: 

1. Seorak-san National Park (Sorak Dağı Ulusal Parkı) 

2014-08-08 08.41.54 1

Burası tüm Kore için görülmesi gereken ilk 5 yerden birisidir. Özellikle Kore dağlarının ve doğasının güzelliğini görmek için şahane bir noktadır. Bir grup dağ kümesi içerisinde insanlar için yürüme ve kamp yapma rotaları bulunuyor. Bu rotalar üzerindeki tarihi kalıntılar ve Budist tapınakları buraya yapacağınız geziye farklı bir yön katmış oluyor. Ayrıca bazı noktalar arasında teleferik de bulunmaktadır. Kullanıldığı taktirde bu doğal güzellik tepeden de görülmüş olur. Dağcıların tırmandığı çok güzel kayalıklar ve bu kayalıklarda yer alan mağaralar da bulunuyor. Biz gittiğimizde çok sert ve ürkütücü bir mağarayla karşılaşmıştık. Zorlu bir tırmanış sonrası mağaraya ulaştığımızda karşımızda bir Budist tapınağı bulunuyordu.

delfino_hikingcourse_geumganggul_02(Soraksan’daki en kısa yürüme rotası. Bu bizim tercih ettiğimiz rotaydı. Bunun gibi bir çok farklı rota bulunuyor.)

Sorak Dağı her mevsim farklı bir renge bürünür. Gitmek için en çok tavsiye edilen iki vakitten birisi yaprakların sararıp rengarenk olduğu güz dönemi, diğeri ise Uzakdoğu’nun şahane mevsimi cherry blossom (kiraz çiçeği mevsimi)dir.

2. Odae-san National Park (Odea Dağı Ulusal Parkı) 

Soraksan’a benzeyen bir diğer yer ise Odaesan’dır. Buranın daha güzel yanı zirvelerinde yaylaları andıran güzel düzlüklerinin olmasıdır. Burada Korelilerin geleneksel hanok köylerini de görebilirsiniz. Ayrıca Odae-san’da çok güzel şellaleler de bulunmaktadır.

3. Chiak-san National park (Chiak Dağı Ulusal Parkı) 

Burası da Soraksan ve Odaesan’dan sonra görülebilecek bir diğer dağlık parktır.

Ben uygun bir vakitte kamp eşyalarımla gidip bu dağlardan birinde kamp kurmak istiyorum. Doğayı hissedip taze havayı solumak için çok güzel yerler.

4. Sokcho ve Gangneung Şehirleri

Sokcho ve Gangneung bu bölgenin plajlarıyla ünlü iki büyük şehridir. Bu iki şehir arasında irili ufaklı bir çok plaj ve kamp alanı bulunmaktadır. Gittiğinizde geceleri bu kamp alanlarında konaklarsanız otelde kalmanıza gerek kalmaz.

Kamp alanı ücreti; 35,000 Won. Buna dahil olan;

-Kamp çadırı (kendi çadırınızı götürürseniz 20 000 Won)

-Araç park alanı

-Mangal gereçleri

-Bulaşık yıkama alanı

-Duş ve Lavabo-WC

Kamp alanı seçmede kumsala yakın olmasına dikkat ederseniz daha güzel vakit geçirmiş olursunuz. (Gece saat 3 civarı çıkıp yüzüdüğümüzü belirtirsem bizim için ne kadar önemli olduğunu göstermiş olurum)

5. Sun Cruise Hotel

Gangneung şehrini google’da arattığınızda en çok resmi çıkan yerdir bu. Denizin içerisine doğru uzanan bir tepenin üzerinde gemi şeklinde bir yapı bulunuyor. Fotoğraflarda çok ilgi çekici gözüktüğünden gidip görüldüğü taktirde etkileyici bir anı olmuş olur. Hatta ben Gangwon’a seyahat etmeyi gördüğüm bir Sun Cruise fotoğrafından etkilenerek planlamıştım. Eğer yapının ismini unutursanız “gemi otel (ship hotel), ship hotel in Korea” şeklinde arayarak bulabilirsiniz.

Bu yapı 2002 yılında inşa edilmiş. Ve en güzeli gün-doğumu vaktinde Jeongdongjin plajından izlenebilir.

(Bizim gittiğimiz gün hava çok kapalıydı. Bu sebeple Nadia MikaelMasry’in çektiği fotoğrafı paylaşıyorum.)

6.Jeongdongjin Treni ve Plajı

Jeongdongjin tren istasyonu dünyanın denize en yakın tren istasyonudur. Buradan küçük demiryolu arabalarıyla sahil boyunca gezebilirsiniz. Ayrıca tren istasyonunun hemen yanı olan Jengdonjin plajında denize de girebilirsiniz.

Buraya kesinlikle gündoğumu vaktinde gitmelisiniz. Böylece tepedeki gemiyi en güzel şekilde görmüş olursunuz.

Jeongdonjin demişken şunu da belirteyim; Seul’de Cheongyangni İstasyonundan trene binerek Jeongdongjin İstasyonuna ulaşabilirsiniz.

2014-08-08 07.20.27 1

7. Mureung Vadisi ve Şellaleleri

Donghae-si şehrine yakın bu alanda çok güzel şellaleler ve yürüme alanları var. Soraksan’da bulunan su kaynakları içme suyu için kullanıldığı için yüzmeye izin verilmiyor. Halbuki Mureung Vadisinde yüzme imkanınız da bulunmaktadır.

Mureung turuna başlamadan veya bitirdikten sonra giriş kısmında çok güzel yemekler yapan restoranlar da bulunmaktadır. Buradaki yemeklerden de deneyebilirsiniz.

2014-08-03 02.55.21 1

Gezimizden Fotoğraflar

Gezimizden arta kalan bir kaç fotoğraf.

Diğer Güney Kore gezi notlarım için:

Güney Kore Gezi Rehberim

 


Omer Dogan

Seyahatya.com sitesi yazarı. Şu an Güney Kore'de yaşıyor.

2 yorum

sevda · 20 Ocak 2016 23:00 tarihinde

yazılarınız çok bilgilendirirci ve faydalı teşekkürler bizlerle paylaştığınız için^^ kamp alanı için 35000 won demişsiniz. bu kişi başı için mi yoksa 3 kiş aynı çadırda kalıp aynı fiyatı ödeyebilir mi?

    Omer Dogan · 21 Ocak 2016 16:51 tarihinde

    Grup ucreti. 2 veya 3 kisi farketmiyor.

Cevapla