Yeni bir yere gittiğimde orayı kendimce keşfetmeyi daha çok severim ama “Yapılacaklar Listesi” edinmeyi de çok faydalı bulurum. Çünkü bazı şehirleri gezerken bu tür listeleri takip etmek çok daha eğlenceli olur. Bu sebeple Seul’e yapacağınız bir seyahatte size yardımcı olması için bir liste hazırladım. Listedeki çoğu madde için görselli ekstra yazılar eklemeye çalıştım.Seul'de Yapılacak 100 Şey

Umarım Seul’e geldiğinizde size yardımcı olur!

Yiyecek ve İçecekler

1-Kimçi yapmayı öğren. Bu güzel bir tecrübe olacak. Eğer kimçiyi seversen ülkene döndüğünde kendin hazırlarsın.

2-Seul’ün 8 Kahve Sokağı‘ndan birinde kahve iç. Kahve kültürü çok yaygın Kore’de. Her yerde kahve dükkanları var. Ama bu 8 sokak biraz fazla ön plana çıkıyor bu hususta.

3-Noryangjin Balık Çarşısından taze balık veya deniz ürünü alıp aynı yerde 5 dakikada hazırlatıp ye. Noryangjin Balık Pazarına gittiğinde envai çeşit deniz ürününün canlı satıldığını göreceksin. Kabından dışarı kaçmaya çalışan ahtapotun videosunu çekmeyi dene.

4-Korenin yosun sarması gimbap’ı mutlaka yemelisin. İlk yediğinde kokusu ağır gelebilir ama tekrar yeme şansın olursa çok seveceksin.

5-Gwangjang Yemek Çarşısında Korenin sokak yemeklerini bir arada bulup denemelisin. Noryangjin gibi burada güzel video veya fotoğraf çalışmaları yapabilirsin. Çon denen gözlemeye benzer yiyecekten yiyebilirsin. Çon’un birden fazla şekli var; Kimçicon gibi.

6-Acılı yemekleri seviyorsan Kimçi Şige gibi acısıyla meşhur Kore çorbalarını deneyebilirsin. Eğer farkında olmadan bunu sipariş edersen gözlerinden yaşlar dökülebilir.

7-Kimçiyi keşfe devam et. Leziz bir fried rice olan Kimçi Bokkımpap yemeyi dene. Çok seveceksin.

8-Seul’ün tarihi restoranlarından birinde Bibimbap yemelisin.

9-Bir vesile zaten gideceğin bir geleneksel Kore restoranında Kore usulü yer sofrasında yemek yiyeceksin. Bu anın tadını çıkar.

10-Akşam vakti (özellikle kışın) birçok sokakta yer alan sokak yemekleri çadırlarından birine girip Korenin efsanevi sokak yemeklerini tatmalısın. Bu çadırlara Pojanmaça denilir benim için Korenin sembolü bu çadırlardır. Oralarda  odeng veya tteokbokki yerken beni hatırla.

11-Ahtapot ve diğer birçok deniz ürününü yemeyi deneyebilirsin. (Fıkhi kısmını sorarsan eğer; Hanefi mezhebinde karides, ahtapot gibi şeyler mekruhken Şafii mezhebinde helaldir.)

12-Budist festivallerine veya Budist tapınaklarına gidip leziz vejeteryan yemeklerden denemelisin. Bunun için en güzeli Lotus Lantern Festivali‘nin vaktini takip etmek.

13-Eğer Kore dizisi izlemişsen bolca aşina olduğun ramyon/noodle dan da muhakkak yersin. Bunun için yer sorma bir çok sokakta noodle-box gibi ramyon yapan yerler var.

14-Masada ocak olan Kore usülü kendin pişir & kendin ye restoranına gidip bulgogi yiyebilirsin. Burada masanın ortasındaki ocak elbette ilgini çekecektir.

15-Kore çaylarından dene. Bukçon köyü ve bu köye yakın yollar üzerinde bolca güzel çay yapan yerler var.

16-Çay ile beraber Kore Tak’ı yemek çok uygun olur. Bir de yanında bal getirler ki şahane bir kombinasyon olur. Tak’ı bala bandıra bandıra yersin.

17-Kore’nin tatlı patatesi Goguma‘dan yiyebilirsin.

18-Korelilerin meşhur ve de sudan ucuz alkollü içecekleri soju ve makkoli‘yi deneyebilirsin.

19-Eğer Seul’e seyahatini Korelilerin bayramı Cusok’a denk getirebilirsen bir aileye misafir olup Songpyeon yapmayı öğrenmelisin. Bu arada Korelilerin bu geleneksel bayramlarını nasıl geçirdiklerini de gözlemlemiş olursun.

20-Seyahatini yaz ayına denk getirirsen de Korelilerin dondurma tatlısı Pingsu‘yu denemelisin.

Bir Turist Olarak Yapılacaklar & Görülecek Yerler

1-Seul Sokaklarında avare avare dolaşmalısın. Çok ilginç şeyler gözlemleyeceksin. Şöyle Nazi sembollerine benzer işaretler görüp şaşıracaksın.

2-Bir yolunu bulup Seul’deki yüksek yapılardan birine çıkıp etrafı izlemelisin. Benim sık sık yaptığım gibi. (bkz. Unhyeon Penceresi)

3-Seul’ü izlemek demişken; Namsan Kulesi‘nden bahsetmek lazım. Seul’ün ortasında bir tepe var, bu tepenin başında da bir kule; Namsan Tower. Açık bir havada oraya çıkıp Seul’ü tepeden izle. Vaktin varsa bir de gece vakti gidip şehrin ışıklarını izle oradan.

4-Insa-dong diye bir yer var. Seul’ün kültür sokağı. Görmelisin. Biraz İstanbul’da Galata-Tophane bölgesini andırıyor.

5-Han Nehri’nin Seul için kıymeti tartışmasız çok fazladır. Güzel bir günün sabahında Han Nehrinde gün doğumunu izle. Veya Kızıl bir akşamüstü Han Nehrinde bbir köprüye çıkıp gün batımını izle. (Benim yaptığım bir örnek: Banpo Köprüsünde Gün Batımı)

6-İsteğine göre birkaç müze gezebilirsin. Ama fazla kendini müzelere kaptırma. Seçici ol. Mesela: Seodaemun Hapishanesi Müzesi, Samgakji Savaş Müzesi, Gecekondu Müzesi…

7-Insa-dong kadar populer olmasa da Insa-dong’dan daha tatlı bir mahalle var; Ihwa Köyü. Türkiyeli gezginler pek bilmiyor burayı. Çok güzel duvar graffitileri var. Bir de burada tarihi şehir surlarını görme imkanın var.

8-Gyeongbuk-Gung Sarayı Seul’ün ve Kore’nin en önemli görülecek tarihi yeridir. Insa-dong’a gittiğin gün bu saraya da gidebilirsin.

9-Bukçon Köyü (Seul’ün merkezinde bir mahalle) tarihi Kore evlerini görmek için güzel bir yer. Bu köyde güzel çay evleri de var.

10-Seul’ün içindeki bir diğer tarihi köy Namsangol Hanok Köyü de görülmeye değerdir. Konum olarak Myeondong’a (Alışveriş bölgesi) da yakın olduğu için birlikte görülebilir. Özellikle Chuseok bayramında burada güzel etkinlikler yapılıyor.

Aktiviteler

1-Seul şehrini ikiye ayıran Han Nehrini görmelisin. Özellikle bir gün günbatımını burada izlemelisin. Bunun için sana Banpo Köprüsünde Günbatımını izlemeni tavsiye ediyorum.

2-Dağ yürüyüşü yapmalısın. (Hiking). Seul’de birçok irili ufaklı dağ var. Hergün binlerce kişi bu dağlara yürüyüşlere çıkıyor. Sen de denemelisin. 2 saatlık Bukhan-san yürüyüşünü gözün kesmiyorsa Ingwang-san veya Cheongye-san yürüyüşlerini deniyebilirsin.

3-Seul’de kış aktivitesi olarak buz pateni yapmalısın. Bedava veya ucuza buz pateni yapabileceğin yerlere buradan bakabilirsin.

Alış-Veriş

1-Myeong-dong Seul’ün en ünlü alışveriş semtidir. Özellikle Çinli turistler buraya muhakkak uğrar. Birkaç yıl öncesine kadar tekstil mağazaları daha ön plandayken şimdi Myeong-dong’da hakimiyet kozmetik mağazalarında. Kore’nin tüm kozmetik mağazalarını burada görüp indirimli ürünlerinden yararlanabilirsiniz.

2-Hediyelik bir şeyler almak için Insa-dong çok populer. Burada geleneksel Kore ürünlerini bulabilirsiniz. Bir çift chopsticks veya desenli bir kitap ayracı mesela.

3-İnsa-dong’daki hediyelik heşya fiyatları pahalı gelirse uğrayacağın yer Namdemun’dur. Myeong-dong’a yakın bir yerdedir.

Başka Şeyler

1-Pelin Otu Terapisi yaptır. Değişik bir tecrübe olur.


 

 

Not1: Listeyi yukarıdaki başlıkları da doldurularak 100’e tamamlamak istiyorum. Ancak yoğun istek üzerine henüz bitmemiş bu yazıyı yayına alıyorum. Bu yazıyı Sık Kullanılanlar’ınıza eklerseniz daha sonra güncellemeleri de görürsünüz.

Not2: Seul’de Görülecek Yerler listemize de bakabilirsiniz.

Diğer Güney Kore gezi notlarım için:

Güney Kore Gezi Rehberim

 


Omer Dogan

Seyahatya.com sitesi yazarı. Şu an Güney Kore'de yaşıyor.

3 yorum

mesut orhon · 18 Nisan 2017 15:11 tarihinde

Harika olmuş ellerinize yüreğinize sağlık inşaAllah Mayısta gidiyorum….

Müntekim Gıcırbey · 16 Kasım 2016 05:37 tarihinde

Bu listeyi tamamlamalısın bayım.

Seul’de Görülecek Yerler; Noryangjin Balık Pazarı | Seyahatya · 18 Eylül 2016 09:39 tarihinde

[…] Seul’de Yapılacak 100 Şey […]

Cevapla